kdy-zacit-s-prikrmem

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Ostatnikdy-zacit-s-prikrmem
Kotasová zeptal se před 3 roky

Dobrý den, dcera se narodila 03.05.2016, jsou jí tedy něco málo přes 4 měsíce. Na preventivní prohlídce mi bylo v podstatě oznámeno (nikoli doporučeno), že musím začít s příkrmy. Dcera je plně kojená (mléko odsávám) a narodila se s váhou 3100g, nyní 5470g s tím, že celou dobu přibírala tabulkově. Ovšem v poslední době přibrala trošku méně, nic dramatického. Lékařka mi však příkmy nedoporučuje z důvodu pomalejšího přibírání v posledním měsíci, ale tzv. imunologické okno mezi 4-6 měsícem. Mohli byste mi prosím k tomu dát své oficiální stanovisko? Chci ještě dodat, že dcera má vývojovou vadu srdce: defekt komorového septa, který se však vyvíjí velice pozitivně, tudíž i zde, dle kardiologa může být důvod jejího nezájmu o pití. Nakrmit jí lze totiž jen ve spánku, jinak odmítá pít. Bojím se, že příkrmy jsou na ní opravdu příliš brzy a že mi jí to ještě více rozhodí. Prosím Vaše stanovisko k problematice podávání příkrmů od 4 měsíce.   Děkuji. Kotasová

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

Výlučné kojení prospívajících dětí se doporučuje až do 6 měsíce věku dítěte. Příkrm se zavádí až od ukončeného 6 měsíce. Do 6 ti měsíců MM stačí pokrývat růstové potřeby dítěte.Pak již je nutné příkrm zavádět.Tekutiny u kojených dětí podáváme až v 10 měsíci, protože MM obsahuje dostatek vody až 85%.Nedávno publikovaná námitka proti osvědčeným směrnicím Světové zdravotnické organizace (WHO) o otázkách kojení nevychází z výsledků současného výzkumu a zbytečně zpochybňuje jasné výhody výlučného kojení po dobu alespoň prvních 6 měsíců života.
Academy of Breastfeeding Medicine (ABM), globální organizace lékařů, podporuje doporučení WHO z roku 2001 kojit výlučně ( bez dokrmování umělou výživou nebo nemléčným příkrmem) po dobu 6 měsíců a klade důraz na prokázané zdravotní přínosy pro kojence i matku. ABM varuje před nepodloženými a protikladnými zprávami, které jsou zbytečně matoucí.Více info o zavádění příkrmů a vyjádření k neopodstatněnému závádění  příkrmů před 6 měsícem najdete na našich stránkách v sekci rady a návody.Nevím zda vaše dcerka odmítá kojení již od narození nebo až nyní.Mohlo by se jednat o bojkot kojení.Nejčastější příčiny bojkotu můžou být:málo nebo naopak hodně mléka, silný vypuzovací reflex,omezované kojení,rušivé momenty při kojení(hluk,rádio,televize,deodorant),nemoc dítěte,příliš podnětů z nabitého denního programu,změna chuti mléka po léku,potravě,menstruaci….
Zkuste malou kojit v klidném prostředí.Buďte v neustálém kontaktu s dítětem kůže na kůži.Prsy před kojením připravte nahřátím,promasírováním(v případě zhoršeného toku MM).Zkuste dál kojit v polospánku a hlavně v noci,kdy je dítě více ochotné pít než v bdělém stavu.