Kojení

Anonymní zeptal se před 5 roky

Dobrý den,
sedmé pondělí bude, co se nám  malá narodila. Dávala jsem ji před každým kojením 5kapek Espumisanu, protože ji trápilo bříško, ale přišlo mi,že má díky tomu stále řídkou stolici(barva světležlutohnědá). O víkendu začala strašně plakat a tak to trvá každý den. Co dříve pomáhalo, nyní nepomáhá. Nahřívání bříška, pravidelně piju každé dopoledne kojící čaj, Espumisan se dával, cvičili jsme s nožičkama. Plyny odchází a kaká také. Začala se ale při kojení mírně vztekat, občas i usne. Dříve stačilo, abych ji kojila 15 minut, potom byl interval prodloužen na 20 minut. Teď už musím cca 30minut. Dříve jsem kojila po dvou hodinách a pak se to prodloužilo oi 2,5 – 3 hodinách. Teď se mala nakojí, prvích 15 minut saje intenzivně, pak trochu zmírní, zavře očička, ale pořád saje, buď usne, spinká 2minuty, probudí se a hned prso hledá a chce pokračovat a tak to trvá do té půl hodiny. Polohu na kojení měním a nemá problém s přisátím, to se hezky přisaje a začátek baječný, ale pak …. Někdy se stane, že po deseti minutách kojení začně hlavičku od prsu oddělávat, zvedat a mírně s ní třepat a přitom se vrací na bradavku, ale není schopna ji pořádně uchopit a pak plače. Asi třikrát se stalo, že přímo při kojení, kdy byla přisátá a hezky pila, stále si držela bradavku a začala plakat,ale pouze chviličku, přestala a pila dál. Po kojení se protáhne, nožičky, ručičky a někdy si odbrkne hned a někdy vůbec, místo toho si ublinkne. Pak 10 minut odpočívá a začne plakat a když jí dám malíček, začne sát, že má hlad a po hodině y nejraději jedla znova. Takto to máme každý den a přes den je i spánek velmi neklidný, spí tak deset minut, plače a pak se ji snažím utišit, usne a opět.
Ublinkává třeba i po hodině kojení nebo těsně před dalším kojením. Někdy je to bíle a jindy úplně čiré s bílými kousky.
Co se týče přibírání, nemí problém, ba naopak, tedy dle paní doktorky. Nyní má 4170gramů (vážena v úterý u paní doktorky).
Paní doktorka mi nedokázala poradit, že to musím vydržet a krmit ji po 3 hodinách.
Co se týče prdíků, tak si dávám pozor i na stravu, jím staré pečivo, těstoviny,brambory, ryži, jogurty (ochucené), tvaroh, ryby, maso (pouze solené a trocha pepře), mrkev a petržel. Občas si dám celozrnné Bebe sušenky, abych měla něco sladkého.
Můžete mi prosím poradit?
Děkuji mockrát a přeji hezký den
Andrea

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

To,že vaše dítě vyžaduje v tomto věku časté kojení je zcela normální.Vaše dítě teď může procházet tzv.růstovým spurtem a proto vyžaduje častější kojení.Měla by jste vyhovět dítěti, protože každé dítě se rodí s různou potřebou sání.Po celou dobu kojení platí, že dítě má být kojeno podle své představy.Neomezovat délku ani frekvenci kojení.
Důvod neklidu u prsu může být kolika, která postihuje v prvních měsících života 15-40% dětí.Příčiny vzniku jsou nejasné.Někdy může koliku vyvolat i nadbytek kravského mléka ve stravě matky,zvláště pokud matka sama trpí nějakou atopií(ekzém, astma…)Na koliky se stále doporučuje,aby matka pila fenyklový či kmínový čaj,teplo na bříško dítěte,masáže bříška,položení dítěte holým bříškem na břicho maminky nebo tatínka,či nošení dítěte na předloktí. Váš problém,ale může souviset i s ublinkáváním miminka,kdy se může jednat o GER.Mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu,protože svěrač v dolní části není zcela funkční.Udává se, že až 50% dětí může GER mít.U většiny dětí se sám spontálně upraví, ale může přetrvávat i nekolik měsíců.Doporučení při GER jsou:zvýšená poloha,nošení dítěte v antirefluxní poloze-ne v klubíčku. Musí mít natažené nožičky, nesmí se krčit, protože tlakem na žaludek by se mléko ze žaludku vracelo zpět.Podávat můžete přípravek Nutriton pro zahuštění žaludečního obsahu,nebo se poraďte s lékařkou u užívání některého z přípravků,který by měl miminku ulevit od příznaků spojených s GER jako jsou pálení žáhy,pachuť v pusince……