kojení a příkrmy

Renata Chumova zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
chtěla bych se poradit s příkrmy u plně kojené Elišky, které bylo 7.8. pět měsíců. Váha při propuštění z porodnice byla 3320 g (51 cm délka). Ze začátku jsem se nemohla dlouho rozkojit, ale nakonec jsme to s přispěním pí Vlasty Jiráskové zvládly. Nicméně podle paní doktorky Eliška málo prospívá. Vlastně nás co kontrolu hubuje, že by měla vážit více. Pro přehled uvedu poslední 4 kontroly: 8.6. váha 5110 g, délka 62 cm;  3.7. váha 5470 g, délka 65 cm;  26.7. váha 5930 g, délka 66 cm. Při poslední kontrole 15.8. měla přírůstek za 3 týdny pouhých 160g, váhu 6090 g, délku 67 cm. Nepřijde mi, že bych měla málo mléka. Když Elišku delší dobu nepřiložím, cítím plná prsa. Od začátku července je na doporučení na večerní Hipp BIO obilné kaši rýžové. V tuto chvíli dáváme 100 – 120 ml dávky / večer (jen s převařenou kojeneckou vodou). Při kontrole váhového přírůstku dne 26.7. paní doktorka trvala na zavedení zeleninových příkrmů. Začala jsem dne 11.8. s pár lžičkami „první lžička“ mrkve, hrášek a brambor. V tuto chvíli Eliška sní celý obsah sklenice (125 g) + tedy ještě večerní kaše. Po každém příkrmu dokojuji. A teď už se konečně dostávám ke svým dvoum dotazům:

  1. Eliška si zeleninovými příkrmy, resp. mrkví (která je všude přítomná) totálně ucpala stolici. Již 3. den se snaží vyprázdnit, což jí jde velmi obtížně a s pláčem. Chci se zeptat, zda to může znamenat, že ještě není na příkrmy organismus připraven? Poslední dva měsíce nás při jídle pozorovala a dávala najevo, že by chtěla také.
  2. Všude se dočítám, že by se miminko mělo seznámit s mléčnou složkou co nejdříve, nejpozději do 6. měsíce věku. Přemýšlím tedy, že po dobrání rýžové kaše zavedu Hipp mléčnou kaši pro kojence.

Ráda bych slyšela váš názor, co si na vše výše uvedené myslíte.
Renata

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

vaše holčička dle percentilových grafů prospívá. U prospívajících kojených dětí není potřeba zavádět příkrmy dříve, to znamená před 6 měsícem.Pokud jste už s příkrmy začala nevadí. Není potřeba dávat dítěti jen mrkev, ale můžete přidávat i jinou zeleninu.S mléčnou složkou se dítě seznámit před 6 měsícem nemusí.