Kojení mentálně postižených dětí

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: OstatniKojení mentálně postižených dětí
Klára Schumanová zeptal se před 5 roky

Dobrý den, jsem matka postiženého dítěte-vývojová retardace v pásmu lehké až středně těžká mentální retardace, kterému je 4 roky, mentální věk je odborníky popisován na úrovni dvouletého dítěte. Dosud kojím a jsem přesvědčena o tom, že zvolený postup je správný. Snažím se na podporu mých tvrzení o prospěšnosti dlouhodobého kojení v případě mentálně postiženého dítěte  vyhledat nějakou studii či článek, které by se kojením mentálně postižených dětí a benefitů, z toho pro takové děti plynoucích, zabývaly. Můžete mi v tom prosím pomoci? Mohli byste mi prosím poslat nějaký odkaz na dostupný článek, studii či jinou odbornou literaturu /ať již v ČJ či v angličtině/, případně můžete mi prosím poslat kontakt na odborníka, který se takovouto problematikou (význam kojení mentálně postižených dětí) zabývá, nebo může zabývat ? Předem děkuji za Vaši laskavou odpověď  

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Můžete se podívat na náš FB, přes google facebook laktační ligy nebo
https://www.facebook.com/LaktacniLiga
je tam i odkaz na anglický článek.
Vliv oxytocinu během kojení na matku a dítě
Oxytocin integruje funkci různých tělesných systémů a vykazuje mnoho účinků  v průběhu kojení  u matek a kojenců. Oxytocin stimuluje pohodu, má antistresové účinky, snižuje citlivost na bolest, stimuluje procesy související s růstem. Kromě toho, opakované vystavení oxytocinu má dlouhodobé účinky ovlivňující produkci nebo funkci jiných signalizačních systémů.
Během kojení jsou děti vystaveny působení oxytocinu v mozku. Oxytocin tedy hraje klíčovou  regulační roli při vývoji utváření vztahu mezi matkou a dítětem, interaktivního chování a úrovni stresu. Může rovněž optimalizovat chování a fyziologii novorozence. Ukazuje se, že  oxytocin se uplatňuje i při zkoumání jeho účinků při autismu, sociálních fobiích, schizofrenii a depresi. Hladiny oxytocinu jsou u kojence vyšší než u matky.