Kojení nedonošence

Klára Zrzová zeptal se před 4 roky

Dobrý den, 
 
ráda bych se u Vás poradila ohledně krmení nedonošeného miminka, narodil se nám ve 35+3tt chlapeček, první 3 dny byl v inkubátoru, jelikož měl špatnou termoregulaci a dle doktorů míval občas takové tiky (několikrát se mě ptali, zda jsem v těhotenství nekouřila – nekouřila…), po 3 dnech mi ho dali na pokoj a my jsme začali společně papat – ze začátku byl v inkubátoru zvyklý na UM, já jsem mu nosila kapičky mleziva, ale jelikož jsem si ho neužila po porodu, mléko se mi spouštělo opravdu pomalu… po těch 3 dnech jsem už nějaké mléko z prsů vydolovala a malého jsem částečně krmila stříkačkou UM a částečně mým mlékem. 
Následující den jsme zkoušeli přikládat, malý má malinkou pusinku (narodil se 2,4kg a 43cm), já mám plošší bradavky, tak jsme na přechodnou (doufám) dobu začali používat klobouček, se kterým to malému jde pěkně… sestry mi dovolily přikládat každé druhé papání, malý vždy chvíli pil z prsu a zbytek dávky jsem mu dala stříkačkou. 
Pak přišel zlom a to ten, že kolem 5. dne od narození dostal žloutenku, která překonala hraniční hodnotu a musel se jít svítit. Svítil se 3 dny a v této době jsem ho chodila stejným způsobem dokrmovat. Od druhého dne pod světýlkem malý evidentně ztratil energii. Byl hrozně ospinkaný, vůbec neplakal jako dříve když měl hlad a mléko do něj bylo hrozně těžké dostat. Už jsem nekojila co druhé papání, ale spíš jen když jsem viděla, že na to má energii. Když jsem ho musela budit a už od začátku do něj bylo těžké cokoli dostat, nepřikládala jsem. V tu dobu jsem hodně brečela a byla psychicky na dně – opravdu jsem se o něj bála a bylo hrozně fyzicky náročné do něj dávky dostat. 
Den před propuštěním mě navštívila na pokoji při krmení sestřička a viděla, jak těžce do malého mlíčko cpu. Doporučila, abych ho přikládala jen na chviličku – max 15min a zbytek dokrmila, každopádně abych nepřestávala přikládat. Zbytek dávky mi řekla, že by bylo nejlepší, kdybych do malého narvala během dalších 15 minut (aby krmení nezabralo déle než 30-45min a malý měl dost času na to si odpočinout mezi dávkami). Jelikož přibíral vždy cca 20-30g denně, pustili nás po 9 dnech domů. 
Doma jsem zachovala stejnou strategii – co druhé krmení přikládat, nechat na prsu max 15min a zbytek dokrmit. Druhý den co jsme byli doma mi přišlo, že je malý aktivnější a zkoušela jsem ho přikládat častěji. Zároveň jsem zvolila strategii „vezmi si kolik potřebuješ“ a nesnažila se do něj narvat za každou cenu větší dávku. Při této strategii nabral za 1 den pouze 10g, byla jsem zklamaná, potřebuji aby nabíral víc a aby byl co nejdříve aktivnější a tak dnes zase jedu strategii „narvat toho do něj více“, akorát teda trochu bojujeme se správným odříhnutím a když si nebrkne dostatečně, hodně mi toho vyblinká a já můžu jet nanovo. 
Dnes má malý 12 dní, zrovna dnes má hodně spavý den, na krmení musím co 3h budit, dám nevstane a opravdu hodně bojujeme s tím, aby toho snědl trošičku více než předešlý den… 
Do toho neustále řeším kojení… mám půjčenou elektrickou odsávačku Medela, odstříkávala jsem co 3h vždy po krmení (buď jsem odstříkala zbytek co malý nesnědl nebo celou dávku když jedl z flaštičky). Množství mnéka se však 3 dny vůbec nezměnilo, stále odstříkám jen kolem 45ml. Dnes jsem si dala trochu volnější režim, odstříkávám cca co 5h a odstříkám okolo 65ml. Moc si nevím rady s tím, jak často odstříkávat a jak ovlivnit, aby mlíčka přibývalo… 
Ještě mě napadla teorie zkusit malého pouze přikládat – nechat naprosto na něm, kdy vstane a kolik toho vypije, bojím se ale, že je na toto ještě moc slabý a že bych ho zbytečně vyhladověla… 
Omlouvám se za délku textu a jsem ráda, pokud jste dočetla 🙂 za každou radu budu hrozně moc ráda, zkouším všemožné taktiky, zatím se žádná příliš neosvědčila…
 
Hezký večer. 
 
Klára Zrzová

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Děti předčasně narozené s novorozeneckou žloutenkou jsou línější,spavější je tedy třeba je budit a kojit častěji a dle aktivity dítěte nechat u prsu.Dle množství vypitého mléka poté dokrmit VMM nebo UM.Vyhladovění nedoporučujeme.Dokrm se vždy odbourává postupně,tím jak se navyšuje množství vypitého mléka z prsu a vše dle váhy miminka.Nechte si syna převážit u pediatra.Pro navýšení tvorby mléka je třeba často kojit a odstříkávat.Pokud z důvodu spavosti vašeho syna nelze kojit často,alespoň si často odstříkávajte.Dále by jsme vám doporučovali si vzhledem k délce a množství dotazů pozvat domů laktační poradkyni(seznam je na našich stránkách),která s vámi vše osobně zkonzultuje a podívá se na techniku kojení.