Kojení s antiepileptiky

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: LékyKojení s antiepileptiky
Lucie zeptal se před 4 roky

Dobrý den, 2.10. jsem porodila lehce předčasně (37+5tt) překrásnou holčičku s prodní váhou 2920 g a 48 cm. Hned na porodním boxu se nádherně přisála a pár dní jsem měla pocit, že kojení je naprosto senzační věc. Bohužel beru docela dost léků, mám epilepsii (beru levetiracetam), taky hypotyreózu (eutyrox), jícnový reflux (omeprazol) a astma (alvesco). Největší problém je podle všeho léčba epilepsie, už v porodnici se mě všichni ptali, zda-li smím kojit a kvůli mému spánkovému režimu mi malou na noc brali, s tím že záchvatem bych ji ohrozila mnohem víc než dokrmem. Měli pravdu, byla jsem opravdu hodně unavená a říkala si, že když budu pro malou v pohodě, bude to pro ni lepší. Pak se mi ale nerozbíhala laktace, malá se krmila dlouho, u prsu usínala a když už jsem to po hodině vzdala, stejně plakala hlady a z prsou nic už neteklo. Začaly jsme tedy dokrmovat i přes den. Dokrmovali jsme ale pouze stříkačkou.
Když nás pustili domů, objevil se malé v pusince navíc soor, asi jí to u kojení bolelo, tak jsme sáhli po lahvičce a to šlo. Taky jsme koupili odsavačku, aby se malá mohla přes noc krmit mým odsátým mlíčkem. Tatínek je neskutečně ochotný a tohle pro něj byla samozřejmost. Doma se zdálo, že se kojení rozběhlo, začala jsem odstříkávat a doufala v brzké zlepšení. Pediatrička mě ale zaskočila tím, že malá jepřehnaně spavá reakcí na antiepileptika a nedostává, co by měla a bylo by vhodné kojení omezit, aby rostla jak má. Jak jsem začala víc dokrmovat, moje mléko začalo mizet. Jistě, dává to smysl, ale pořád jsem na váškách… Je to pro moji malou opravdu tak riskantní, dostávat moje mléko? Opravdu spinká víc, kvůli mým lékům? Je fakt, že někdy ji nemůžu vzbudit, po 3 hodinách, ani po 4 a prozatím její rekord bylo 6 hodin spánku tahem, kdy pak teda byla hrozně rozhozená, přepila se a bolelo jí bříško a zas dlouho nemohla spát, což asi taky není dobře.
A i když se snažím odsávat, moje mléko mizí… Je možné to ještě nějak dohnat? Rozkojit se?
Kvůli svým diagnózám jsme s malou byli už takhle brzo u paní doktorky a je fakt, že díky dokrmu je zpět na porodní váze. Ale i přes ujišťování paní doktorky, že si to nemám vyčítat, klidně dál přikládat, ale určitě plně nekojit, ale dokrmovat, aby se do ní nedostávalo tolik léků co beru, se necítím nejlíp. Vnímám, že mi mléko mizí a bojím se, že pro ni nedělám dost.
Budu vděčná, za jakékoliv rady.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Intervaly kojení u prospívajících dětí po 4 hod.jsou u hodně dětí naprosto normální a nemusí tedy s vámi užívanými léky souviset.Obzvláště pokud je dcerka dokrmovaná.Lék na epilepsii,který píšete je kompatibilní s kojením,ale to zda a jaký vliv může mít kombinace vašich léků na dceru je třeba probrat s vaším ošetřujícím lékařem a pediatrem.