Kojení v těhotenství

Martina zeptal se před 4 roky

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu nebo Váš názor.
Máme syna, který má 18 měsíců. Miluje kojení, takže kojím ráno, po odpoledním spinkání, večer, v noci cca 4x. Rádi bychom druhé miminko. A tak jsem se chtěla zeptat:
1. Zda je třeba kojení před dalším těhotenstvím ukončit nebo přizpůsobit?
2. Kolik vápníku by těhotná a zároveň kojící maminka měla denně sníst?
3. Jak jinak ještě přizpůsobit stravu a na co si dávat pozor kromě množství vápníku?
V mém okolí totiž nemám pro kojení úplně podporu, moje maminka mě stále straší s odvápňovánm kostí a že se malému skazí zuby, moje gynekoložka už před půl rokem mi dala skoro příkazem, abych s kojením skončila, že už to synovi nic nedává…A tak se i trochu obávám za moji gynekoložkou přijít s případným druhým těhotenstvím a říct jí, že jsem neuposlechla jejího příkazu a syna stále kojím.. Vadí to něčemu?
4. Jak je to tedy s odvápňováním kostí u maminek? Slýchám názory, že je to mýtus?
5. Také jsem slyšela, že z mateřského mléka se nemůžou zuby zkazit? Kde je pravda?
6. Vadí kojení staršího dítěte v něčem při druhém těhotenství?
Zdravotní problémy nemám, pravidelnou menstruaci mám už půl roku. Kojení mi nevadí, syn se zatím nedá ošálit jen společným mazlením, nebo něčím jiným k pití…
7. Může si žena během těhotenství a kojení barvit vlasy a natírat se samoopalovacím mlékem?
Děkuji Vám moc za Váš čas, Martina

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Barvení vlasů ani používání samoopalovacích krémů při kojení nevadí.Pokud máte pravidelnou menstruaci není důvod kojení nijak omezovat.I v případě otěhotnění můžete v kojení pokračovat,pokud vaše nové těhotenství bude probíhat bez komplikací.Ani vaše nové miminko neošidíte, protože po jeho narození mateřské mléko prochází opět kolostrální fází(mlezivo),takže z toho bude mít výhodu i vaše první dítě. Tomuto způsobu kojení se říká tandemové kojení.Na základě řady nových výzkumů se postoj a doporučení odborných stomatologických společností pomalu mění.Bylo totiž prokázáno, že kojení nezpůsobuje vznik zubního kazu, ale naopak před ním chrání. Při kojení se mateřské mléko dostává zpravidla přímo do hrdla dítěte bez toho,aby jím byly omývány zuby.Za hlavní příčinu zubního kazu je označován streptococcus mutans.Mateřské mléko obsahuje velký podíl laktózy,která brání množení právě tohoto streptokoka.Déle mateřské mléko obsahuje daleko víc bioaktivních složek,které jsou zaměřeny proti Streptokokovi mutans.Patří sem např.imunoglobulin IgA a IgC,působící proti celému spektru virů a bakterií dále vápník,fosfor a další.Pokud vám tedy kojení vyhovuje,není důvod noční kojení odbourávat.Celkové energetické navýšení pro potřebu laktace činí podle doporučení Komise pro výživu EU 350-450 kcal denně.Zásoby Ca jsou u dobře živené ženy velmi vysoké.V době těhotenství se akumuluje asi 30g Ca pro potřeby plodu a období laktace.Obsah Ca v MM nezávisí na příjmu Ca kojící matkou.Kojení naopak učí tělo ženy s Ca hospodařit.Během kojení je omezeno vylučování Ca močí.Denzita kostí se kojením zvyšuje a příznivý vliv na metabolismus vápníku a fosforu se projevuje tím, že ženy, které kojily své děti jsou do budoucna chráněny před zvýšenou lomivostí kostí v období klimakteria.Po ukončení kojení je naopak v některých kostech obsah minerálů vyšší než po porodu.Doporučená dávka Ca pro období kojení je dle EU 1200g denně.Pestrá strava, dostatečně energeticky i nutričně bohatá chrání tělesné zásoby ženy.Dávno neplatí,že kojící žena musí jíst i pít za dva.