léky – kojení – psychóza

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Lékyléky – kojení – psychóza
Tereza zeptal se před 5 roky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Již od adolescence mám diagnostikovanou bipolární poruchu. Naučila jsem se s ní žít a poznám na sobě první příznaky a vím, že abych předcházela atakám, musím dodržovat režim – hlavně pravidelný spánek, minimum alkoholu atd.
Mám jedno dítě, tenkrát mi psychiatr rozmluvil kojení s tím, že to bude pro mě bezpečnější a že když nebudu kojit, je veliká šance, že to všechno zvládnu.Velmi těžko jsem se s tím srovnávala, nicméně se s tím smířila a  přistoupila na zastavení kojení. Porod byl pro mě dost těžký, vyvolávaný a po 14ti hodinách se přistoupilo k císaři. Hned následující den mi bylo kojení zastavováno. Hned po návratu z JIP jsem dostala miminko na pokoj a témeř celou noc nespala, všechno bylo nové a furt jsem se budila, při každém jeho zvuku. Bohužel se mi rozjela laktační psychóza, na oddělení nebyl žádný psychiatr, který by mi mohl pomoci a cca 4. den jsem byla převezena do léčebny. Tam jsem byla necelé 3 týdny a pak propuštěna domů. Další 4 roky už jsem žádné psych. problémy ani výkyvy neměla.
Syn je po nás rodičích alergik, vím, že se říká, že kojení pomáhá předcházet i alergiím.
Nyní jsem těhotná, léky žádné neberu a brzy zas nastane otázka, zda kojit, nekojit, vím, že psychiatři opět asi budou nabádat k nekojení, ale na 2. stranu, již vím, do čeho půjdu a chtěla bych kojit. Bude rozhodnutí na mě? Může se případně brát nízká dávka léku Zyprexa při kojení? Tu dostávám při atakách mánie. 
Ráda bych třeba získala kontakt na nějaké pracoviště v Praze, kde bych se mohla poradit.