Málo mléka, problém s odsáváním, má to cenu?

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníMálo mléka, problém s odsáváním, má to cenu?
Barbora Toulova zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
Máme 16denni dceru, porodní váha 2700, v 10dnech 2730g, takže vcelku na váze přibývá. Již z porodnice jsme odcházely na nutrilonu, mléka jsem měla velmi málo a tak sestřičky zavedly dokrm. Domů jsme odcházely s tím, že laktace se určitě rozběhne, a do té doby mám koupit a poté dokrmovat stříkačkou Nutrilon. Nikdo mi ani neukázal jak se to dělá a tak jsme doma zápasily a až poté zjistily,že jsme to dělaly všechno špatně. První den po porodu jsem vůbec nevěděla co mám delat, sestřičky byly neochotně, a tak jsem zanedbala časté přikládání k prsu, měla jsem se víc připravit, ale vůbec mi to nedošlo 🙁 
Prsa se mi nenalila, cítím pocit lehkého pnutí, možná až svědění. Levé prso nefunguje skoro vubec, snažím se po každém kojení odsávat ale dám maximálně 25ml a to z 90% z prsa pravého. Když prso zmacku, vytéká z něj trochu mleka. Již 10.den se množství odstrikaneho mléka nemění, pořád stejně malinko. Odstrikam tak maximálně na 2 porce dokrmu mateřským mlékem po kojení denně, zbytek je Nutrilon. 
Pijí kojici čaje, gravimilk, vitamíny, homeopatika, snažím se pít cca 4litry tekutin denně, dělám si hodně Caro animace obiloviny. 
Kolotoč kojení dokrm uspávání odstrikam zabere hrozně času, a jen co odstrikam tak za chvíli musím jit zase kojit (budime cca po 3hodinach)
S ostrikavackou trochu zápasim, mám pocit že z prsa nevysaje všechno, ale ani tak nevím, jestli si Anička vůbec něco z mého prsa vezme. Chtěla jsem se proto zeptat, zda je možné, že se laktace ještě rozběhne, protože teď už jsem ve fázi, kdy si říkám, jestli by nebylo lepší přejít na nutrilon, jsem hodně unavená, a když poroste tak ji 25ml nebude stačit už ani na jeden dokrm denně. Nemůžeme nikam chodit.. řada bych ji dopřála mateřské mléko kvůli imunitě a tak moc ráda bych kojila, jen už ztrácím víru, že to co dělám má nějaký smysl. 
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Na zvýšení tvorby mléka  se doporučuji  časté kojení  co 1-2 hod, z obou prsou,. v průběhu kojení prsy prostřídat několikrát, po kojení ještě prsy odstříkávat  8-10 krát denně. Dokrm podávejte alternativně. Šance na rozkrojení rozhodně je. Vydržte , jste ještě v šestinedělí, kdy se s miminkem vzájemně slaďujete. Důležitým předpokladem je správná technika kojení, obzvlášť sání dítěte. Bylo by proto vhodné kontaktovat laktační poradkyni, která by zhodnotila, zda dítě saje právně. Může vám pomoct s technikou odstříkávání. Zvýšit laktaci můžete taky homeopatiky a pitím čaje pro kojící maminky. Buďte trpělivá,  i malé množství mléka z imunologického hlediska smysl má.