malý přírůstek na váze?+ příkrmy

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Prospívání + percentilové grafymalý přírůstek na váze?+ příkrmy
Jitka zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
prosím o názor. Jde o moje první dítě – holčička, plně kojená.
narozena 2.4.     2250g,  47cm
13.4.    2530g (+ 280 g), 48 cm, obvod hlavy 33 cm
16.5.    3540g (+ 1010g), 53 cm, 36 cm
19.6.    4300g (+ 760g)
18.7.    4590g (+ 290g), 59 cm, 37,5 cm
2.8.     4800g (+ 210g)
17.8.   4960g (+ 160g), 62 cm, 39 cm

Na pediatrii mi 18.7.doktorka sdělila, že dcera přibrala polovinu, co měla a to je velmi málo, proto bych měla začít přikrmovat umělým mlékem. Já jsem začala pouze častěji kojit.
Při další kontrole 2.8. opět řečeno, že je malý váhový přírůstek a měla bych začít podávat zeleninové příkrmy. Na zeleninové příkrmy se mi zdálo příliš brzy, proto jsem zvolila sunar. (podáván z flašky, protože jsem dříve kojila přes klobouček. Nyní kojím bez něj).1.den dcera přijala 50 ml, další dny bez úspěchu – odmítala přijmout. Proto jsem po několika neúspěčných pokusech pokračovala dále pouze v kojení z obou prsů.
17.8 další kontrola a opět, že málo přibrala a mám podávat zeleninové příkrmy. Já jsem zvolila místo zeleniny večer rýžovou kaši smíchanou se sunarem. 1.den přijala 2 lžičky. Další dny až dosud problém a kaši nechce. Stále ji plive, brečí a odvrací hlavu. Se zeleninovým příkrmem jsem chtěla začít od 5. měsíce (tedy 2.9.).
Od narození bylo kojeni v noci 2x – pouze chvíli. Později se začala budit až k ránu. Nyní vyžaduje opět cca 2x kojení v noci. Nevím, zda mám dostatek mléka a stačí jí, ale cokoli jiného, kromě MM, odmítá přijmout. Přijde mi, že saje pouze chvíli. Ale když bradavku zmáčknu, kapka mléka se objeví.
Jinak vypadá jako spokojené dítě, zelenou stolici nemá, vyvíjí se jak má, některé dovednosti by mohla umět i později.
Slova paní doktorky, že málo přibírá mě velice znepokojily (prý je to velice důležité pro vývoj). Proto jsem celkem bezradná ohledně příkrmů. Když je nebude chtít, nebude přibírat. Když jí je budu nutit, bude to ještě horší.
Prosím o nějaké vaše doporučení, co v téhle situaci dělat. Nechci se zbytečně stresovat.
Děkuji moc. Jitka

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

obecně platí,že by děti měly zdvojnásobit porodní váhu v půl roce. Vaše miminko bylo při narození drobnější a tudíž dvojnásobek porodní váhy uz dosáhlo. Rozhodující na posuzování prospívání jsou percentilové grafy. V hmotnostně výškovém grafu je na spodní hranici, ale v délkovém je na 25 percentilu a to je v pořádku. Snažte se kojit co nejčastěji, event. si zkuste odstříkat vaše mléko na případný dokrm.Nemohu zasahovat do ordinací vaší pediatricky, přesto si myslím, že příkrm stačí opravdu dávat v případě neprospívání nejdříve od 5 měsíce.