Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Mnoho dotazů ke kojení

Jana Lišková zeptal se před 5 roky

Dobrý den, mám doma týden a dva dny starou holčičku. Jako pro prvorodičku je pro mě vše nové a i když se informace snažím dohledávat, jsem z nich spíš zmatená. Chtěla bych se proto zeptat na následujících několik dotazů.

  1. Dcera má novorozeneckou žloutenku, tudíž ji musím ke kojení většinou budit, posledních pár dnů ale bojujeme i s opačným problémem, že po kojení nechce spinkat. Buď ji bolí bříško či trpí škytavkou. Chtěla bych se proto zeptat, zda ji mohu utěšit dalším kojením, pokud se k němu napíná, nebo je nutné dodržovat alespoň dvouhodinnový rozestup, aby se natrávené mlíčko v bříšku nepomíchalo (dočetla jsem se oba názory).
  2. V porodnici nás učili, že máme kojit z každého prsa max 12-13 minut a dost. Dcerka by ale vydržela sát podstatně déle. V současné době kojíme 20 min z každého prsu a i tak ji většinou musím odstavit či by po odpadnutí sála klidně dál, kdyby mohla. Chtěla bych se proto zeptat, jak poznám, že mám kojení ukončit či zda je skutečně nutné dodržovat jen nějaký časový interval.
  3. Je možné kojit vždy jen z jednoho prsu a střídat je jen mezi kojeními? Jak poznám, že jsme na to připraveny?

Moc děkuju za všechny odpovědi!
 
Jana Lišková
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Dítě kojte kdy bude chtít. Dítě má být kojeno podle svých potřeb, to je bez omezování délky a frekvence.Kojení bez omezování je předpokladem úspěšného kojení.Omezované kojení může přinášet pouze problémy s prsy, snížení tvorby mléka, nespokojenost a nesprospívání dítěte. Některé děti jsou u prsu i 40-45 min. a neznamená to nic špatného. Každé dítě si samo reguluje kalorický příjem.Určitě tedy nedodržujte 2 hod. intervaly.V tomto horkém počasí můžou děti kojení vyžadovat velmi často.Pokud máte mléka dostatek a dceři mléko z jednoho prsu stačí,není třeba při každém kojení prsa střídat,ale můžete kojit pouze z jednoho prsu.