Nadprodukce mléka

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: LékyNadprodukce mléka
Anonymní zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
ráda bych znala váš názor na postup léčby, který mi byl doporučen gynekologem. Mám dvouměsíčního syna. Kvůli nadprodukci mléka mám už podruhé náběh na zánět prsu (bolest prsu, slabost jako při chřipce, teploty, zimnice). Dle lékaře a UZ vyšetření se ještě nejedná o mastitidu. Mám prsa ledovat, v noci když syn spí několik hodin v kuse, odstříkávám. Lékař mi dal injekci – oxytocin + 2amp. Buscopan a dále mám užívat 10 min. před každým kojením 10 kapek Secatoxinu. Už den po návštěvě lékaře mám pocit, že se mi tvorba mléka snížila (v noci neodsaji tolik a při kojení mléko samo nevystřikuje jako předtím). Mám ale obavy, jestli nemohou kapky Secatoxin miminku nějak ublížit když je mám užívat tolikrát denně.
Dále bych se ráda zeptala, na odstříkávání mléka. Odstříkávám většinou v noci, když mám nalitá prsa a syn spí a nepije. To odstříkávám „do úlevy „, abych ještě produkci mléka nezvýšila. Mám dojem, že tedy odstříkávám jen přední mléko a obávám se, jestli potom nebude pro dítě při krmení tímto odsátým mlékem „hladové“.
Prosím o odpověď a přeji krásný den.
Iva Hejrová Kořínková

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

Problémy ,které popisujete pravděpodobně nejsou záněty(ty bez ATB neodezní), ale pravděpodobně opakované retence, blokované mléčné kanálky. Retence je také doprovázena bolestí a teplotou.Nejčastější příčinou retence je omezované kojení,používání dudlíku, dokrmování dítěte lahví. Jsou však ženy, které na retence trpí více vzhledem k jinak anatomicky uspořádaným kanálkům.Pokud k problému s prsy dojde doporučují se studené obklady mezi kojením- sníží otok prsní tkáně, před kojením teplou sprchu,masáže.Po kojení opět nahřát,masáže a odstříkávání.Poté zchladit např.tvarohovými obklady.Dítě přikládat tak, aby brada směřovala k postiženému místu.Lze užívat Lecitin.Tato opatření jsou většinou k uvolnění prsu dostačující.Užívání léků ještě zkonzultujte s gynekologem, nebo v mamologické poradně, kde vám udělají i ultrazvuk prsu,pokud by se retence často opakovaly.