Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Nauzea při kojení

Majda Š. zeptal se před 2 roky

Dobrý den,
 Ráda bych se zeptala, zda je běžné pociťovat při kojení nevolnost od žaludku, až lehký pocit na zvracení? Přejde to, nebo dá se tomu nějak pomoci? Jinak jde kojeni vez větších obtíží.. Děkuji 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 1 rokem

U některých žen může hormon oxytocin vyvolávat pocit nevolnosti. Týká se to jen malého procenta žen, které pociťují nevolnost během kojení, zejména v prvních týdnech kojení. Uvolnění hormonu oxytocinu v průběhu let down reflexu je to , co způsobuje nevolnost. Je to stejný hormon, který je spojen s trávením a dalšími střevními hormony, které mohou být příčinou této nevolnosti. Tato nevolnost způsobená uvolňováním oxytocinu vymizí zhruba po 8 týdnech od porodu. Typické jsou také bolesti hlavy, deprese, úzkost, hněv. Nevolnost, která není způsobená let down reflexem, může souviset i s mírnou dehydratací, nízkou hladinou cukru a s vyčerpáním.Kojící žena potřebuje navíc 250-300 kalorií denně, aby funkce organismu byly na optimální úrovni.Proto by kojící žena neměla zapomínat jíst a pít.Dehydratace totiž může způsobit nevolnost během kojení.Proto se doporučuje mít při kojení po ruce nějakou tekutinu, nějaké jídlo. Některým maminkám pomáhá vypít tři sklenice vody těsně před kojením.Některé maminky dále trpí průjmem, pálením žáhy, pocením, svěděním, obvykle v podpaží a pod prsy.Během těhotenství se uvolňuje hormon relaxin, který vede k rozšíření pánve a žil.Hodnoty jsou někdy vyšší, než je obvyklé pro prvních několik měsíců po porodu.U některých maminek může relaxin vést k nízkému krevnímu tlaku a následně k závratím.Maminky by neměly zapomínat na to, že jejich tělo se zotavuje po těhotenství, které je doprovázeno celou řadou změn, zejména změn týkající se hormonů, po porodu se tělo musí zase vrátit ke stavu před porodem.
Další příčiny nevolnosti:růstový spurt, antidepresiva, nízký krevní tlak, nedostatek železa, infekce močových cest,…..
Léčba:Jíst a pít produkty obsahující zázvor, zvýšit denní příjem tekutin, vypít sklenici mléka během kojení, mít po ruce něco malého k jídlu, dostatek spánku,nekojit vleže.