nízká laktace a bojkot u kojení

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojenínízká laktace a bojkot u kojení
Škeříková Edita zeptal se před 5 roky

Dobrý den, mám 2,5 měsíční holčičku, kterou kojím a dokrmuji UM již od 3. dne narození, protože mám málo mléka. Dříve jsem měla z obou prsou za jedno kojení asi 60 ml mléka, asi před 2 týdny se množství snížilo cca na 40 ml. Laktaci se snažím podpořit pitím čaje na kojení, homeopatiky, za den vypiji přes 3 litry tekutin. Malá prospí celou noc, proto v noci mléko odsaji odsávačkou (cca v 1 hodinu), aby bylo splněno i noční kojení. Při kontrole po šestinedělí (před 2 týdny) mi gynekolog říkal, že brzy přijde menstruace, protože je zvýšená sliznice. Zatím ale nepřišla. Může snížená laktace souviset s blížící se menstruací? Jak mohu ještě laktaci podpořit? Bojím se, abych nepřišla o mléko úplně.
Před týdnem se začala malá u kojení rozčilovat (odtahuje se od prsa, hrozně křičí) – hlavně později odpoledne a večer; dopoledne se přisává normálně. Mléko tedy odsaji a dám spolu s UM stříkačkou přes prst. Mám jí prs nutit, anebo dát raději přes prst stříkačkou? Může tento bojkot souviset s blížící se menstruací?
Za odpověď děkuji, Škeříková

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Neklid miminka může souviset s nedostatečným tokem mléka.Snažte se přikládat v polospánku kdy děti lépe spolupracují.Nepíšete jak často kojíte a odstříkáváte.Aby jste zvýšila tvorbu mléka, je třeba přikládat dítě co nejčastěji 12x-15x za den.Prsa během jednoho kojení vícekrát vystřídejte. Nejlépe je s dítětem zalehnou a být s ním v kontaktu kůže na kůži, což vede ke zvýšení tvorby mléka. Mezi kojením 8x 10-15 min.odstříkávejte nejlépe elektrickou odsávačkou na dvě prsa. Na množství odstříkaného  mléka nezáleží. Množství a chuť mléka může být menstruací ovlivněna.