Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Odsávání – před nebo po kojení

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: OdstříkáváníOdsávání – před nebo po kojení
Veronika Kozáková zeptal se před 6 roky

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o zodpovězení dotazu týkajícího se odsávání/odstříkávání mléka.
Mám 5 týdenního chlapečka a kojím pouze na jedno prso od samého začátku. U druhého prsu se vůbec nespustila laktace (ani v porodnici a ani přes 4 týdenní aktivní přikládání malého k prsu), což si vysvětluji úrazulem prsu z dětství (pokousaná bradavka i s dvorcem koněm do krve, ošetřena v nemocnici, zůstala jizva přes dvorec, po incidentu jiný tvar bradavky).
Malý má menší problém s přibýváním na váze a zároveň je to trochu lenoch u prsu (+novorozenecká žloutenka). U prsa mi střídavě saje a spí. Kojím co cca 2 hodiny, v noci co 3. Vzhledem k tomu, že jsme s příbytkem váhy pozadu (v 5.týdnu jsme na porodní váze 3.600g) byl mi doporučen příkrn na noc + 1x přes den. Ze začátku jsem příkrm řešila svým odstříkaným mlékem, ale nedaří se mi teď tolik mléka dopředu odstříkat a tak již 4.den přikrmuji Nutrilonem. . .
Chci se zeptat, kdy je lepší mléko odsávat? Před nebo po kojení? Když odstříkám před, tak z prsu vytáhnu cca 40 – 50 ml, ale mám pocit, že malý se pak tolik nepije a když po kojení, tak odsaju max 20 ml. Co je tedy lepší? Je to tak, že i když odstříkám před kojením, tak v prsu „zůstane“ dostatek mléka i na nakojení?
Děkuji mnohokrát za váš názor a odpověď.

Krásné Velikonoce 🙂

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 6 roky

Těsně před kojením miminka neodstříkávejte.Odstříkávat můžete po kojení,ale hlavně i mezi kojeními.Tím,že budete prsa častěji stimulovat,tvorba mléka by se vám měla navýšit.Pijte čaje pro kojící matky,bylinky Řecké seno,Jestřabinu lékařskou nebo Homeopatika Ricinus comunnis 5CH.