Odstavení ročního dítěte

Kateřina zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
ráda bych se poradila. Mám na Vás 2 dotazy. 

  1. Mám 11 měsíčního syna a chystám se v únoru (tj. za 5 měsíců) vycestovat na 3 týdny do zahraničí a syna si sebou nemohu vzít. Syna zatím stále kojím, ale vzhledem k svému plánovanému odjezdu bych ho potřebovala odstavit. Nerada bych, aby se pro něj odloučení ztížilo ještě tím, že naráz přijde o mámu i o mléko, proto bych to ráda udělala nějak šetrně předem. Jak dlouho dopředu myslíte, že s tím mám začít a jak mám postupovat? Momentálně kojím večer těsně před spaním, ráno po probuzení a odpoledne po probuzení. Je po odstavení ročního dítěte potřeba podávat UM? Někde jsem četla, že pouze mléčné výrobky nestačí. Zatím syn kromě mého mléka dostává odpoledne 1/2 jogurtu a k večeři mléčnou kaši (ze 150ml UM).
  2. Druhý dotaz se týká nočního kojení. Malý jí příkrmy dobře, takže častější kojení přes den nevyžaduje a noční kojení jsem zrušila – syn chtěl pít co hodinu a kousal mě. Podařilo se nám to s částnečným úspěchem. Spí tedˇrozhodně mnohem déle v kuse. Asi v půl sedmé večer ho nakojím před spaním a uspím, pak se vzbudí většinou až kolem třetí, kdy mi ale trvá většinou dost dlouho ho zase uspat (minimálně půl hodiny). Většinou se uklidní až s lahvičkou čaje. Ráno ho kojím až po páté hodině, když se někdy vzbudí dřív, snažím se ho ještě uspat, což se mi moc nedaří. Myslíte, že mu ta noční dávka mléka může chybět a má hlad nebo žízeň? Mám ho raději zase v noci nakojit nebo se může vrátit to časté noční buzení? Nejsem si tím jistá, zvlášť když plánuji ho odstavit, ale nerada bych ho trápila hlady nebo žízní..  

Děkuji Vám za odpověď. 
Kateřina

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

Pokud kojíte již jen 3x denně nemusíte s odstavováním začínat brzy.Stačí 1-2 týdny před odjezdem.Jako první vynechte kojení, které syn nejméně vyžaduje.Jelikož se chystáte syna odstavit noční kojení již není třeba opět zavádět.Ročnímu dítěti po odstavení již není třeba podávat umělou výživu.Stačí dostatek jiných tekutin a mléčných výrobků.