Odstaveni a ukonceni nocniho kojeni

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Ukončování kojeníOdstaveni a ukonceni nocniho kojeni
Nela Pelikanova zeptal se před 5 roky

Dobrý den,
moc vás chci poprosit o rady.
Našemu synovi je presne 12 měsíců a musím ho kvůli operaci oci, která bude 3.10., přestat kojit.
Moc bych ocenila vaše rady, jak na odstaveni a hlavně zruseni nočního kojení.
Kojime nyní přes den tak 1-3x podle potreby a vyžádání a hlavně kojenim uspavam. V noci když se vzbudí ho opět uspim kojebim. Jelikož se Bertík budí tak 4-7x za noc spí v posteli se mnou.
Od jakziva razantne odmital dudlík i jakoukoli náhradu kojeni a to jak UM tak i MM z lahve.
Moc vas prosím, máte rady, jak nejlépe zrušit noční kojení? Přes den to zvladneme, ale ty noci budou asi narocne. Nevím jak do toho, aby bez kojení v noci nebyl hladový.
Je to nase první dítě a strašně špatně snášíme, když pláče. Kdyz to není nutné, plakát ho nenechavame.
Myslíte, ze bude vhodné, aby k němu vstával v noci tatinek? Bylo by lepší abych doma vubec nebyla? Jak to tak dlouho může trvat…?
A co jsem tak pochopila tak roční dítě už ani na UM navykat nemusím? 
Moc vam děkuji za rady. Bojím se toho…

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Doporučuje se podávat v noci nějakou jinou tekutinu, ev. zkusit odstříkané MM podat z hrníčku-spíše manžel než vy. Nebuďte zklamaná, když to nebude fungovat, protože dítě chce víc než jen se napít, chce mít kontakt s vámi a to takový na jaký je při kojení zvyklé. Během dne se s dítětem hodně mazlete. Možná, že přes den už nejste spolu v tak častém kontaktu a dítě si to vybírá pak v noci. Stejným způsobem se chovají i některé nekojené děti, které vyžadují pití několikrát za den. V tomto věku již dítě při případném odstavení nepotřebuje převádět na umělou výživu. Stačí běžná strava, dostatek jiných tekutin a mléčných výrobků. Pokud se rozhodnete odstavit, zapojte manžela, babičku, dědečka…Stále vysvětlujte, ale dítě neodmítejte, pokud si na kojení už vzpomnělo. Přes den se snažte odvést pozornost dítěte hračkou, procházkou. Nabízejte k jídlu jinou alternativu kojení. Snažte se nevyhledávat místa, které má dítě spojené s kojením, nesvlékejte se před ním.