Odtahování při kojení.

Lucie zeptal se před 4 roky

Dobrý den, ráda bych se zeptala,..

  1. Co může být příčinou odtahování miminka (3 měsíce od prsu přo kojení). Doposud vše probíhalo v pořádku. Nyní se během kojení odtahuje až se otočí na druhou stranu. Po nějakké době se chce zase přisát a dál saje…takhle se to opakuje několikrát během kojení. Kojení tak trvá hodně dlouhou dobu. Vypuzovací reflex je v pořádku – někdy se tak stává na začátku, během, ale i konce kojení. Poloha a prostředí jsou stále stejné…

2. Je možné, že se se zahájením sání „pohnou střívka“ a vznikne bolení? Často během kojení vznikne bolení…a miminko pak pláče – sát chce, snaží se,ale kvůli bolení se odtahuje.
 
Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Příčinou je většinou tok mléka silný- slabý což uvádíte, že u vás není . Důvod neklidu u prsu může být také kolika, která postihuje v prvních měsících života 15-40% dětí. Příčiny vzniku jsou nejasné. Někdy může koliku vyvolat i nadbytek kravského mléka ve stravě matky. Na koliky se doporučuje, aby matka pila fenyklový či kmínový čaj, teplo na bříško dítěte, masáže bříška, položení dítěte holým bříškem na břicho maminky nebo tatínka, či nošení dítěte na předloktí. Dalším důvodem neklidu u kojení pokud dítě ublinkáva může být  GER- mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu, protože svěrač v dolní části není zcela funkční. Udává se, že až 50% dětí může GER mít. U většiny dětí se sám spontánně upraví, ale může přetrvávat i několik měsíců. Doporučení jsou: zvýšená poloha, nošení dítěte v antirefluxní poloze-ne v klubíčku. Nebo může jít o bojkot kojení, který nastává kolem 3. měsíce věku dítěte. Bojkotu kojení může předcházet nějaká změna v režimu, nemoc dítěte , rýma, očkovaní, změna vůně matky, menstruace matky apod. Často se příčina bojkotu ani nezjistí. Děťátko  se lépe přisává k prsu v polospánku přes den, a také v noci děti kojení nebojkotují a lépe spolupracují.  Pomoc může kontakt kůži na kůži. Nabízejte  prsa často a zkuste kojit v oblíbené  poloze. Rozhodně dítě do kojení nenuťte. Situace je přechodná a po pár dnech bojkot ustupuje. Kdyby se dítě nechtělo přisávat, zvolte alernativní dokrm vašim odstříkaným mlékem.