Opakovaný zánět prsu

Eliška zeptal se před 5 roky

Dobrý den, kojím 15-měsíční dceru a od jejího narození jsem již 7x prodělala zánět prsu. Měla jsem vždy několik dnů vysoké horečky kolem 40 stupňů. Dvakrát jsem brala antibiotika. Nyní mám už druhý zánět během jednoho měsíce. Dceru kojím cca 5-6x přes den a 3-5x v noci. Při jakékoliv snaze o mírné omezení kojení se vždy objeví teploty a zatvrdliny v prsu, někdy to přejde právě do zánětu. Odstříkávat mi moc nejde ani ručně ani pomocí pístové či automatické odsávačky – vždy odsaju ani ne 1 dl mléka.
Již na sobě poznám, že to na mě „leze“, ale stejně s tím neumím nic dělat. Pouze používám obklady z tvarohu a slivovice, snažím se víc pít a kojit (případně odstříkávat). Při vyšších teplotách si beru paralen, snažím se víc polehávat a omezovat fyzicky náročnější práci. Bohužel ne vždy je to úplně možné. Laktaci se snažím lehce omezovat bylinnými čaji, ale není mi po nich příliš dobře od žaludku.
Zvažovala jsem i léky na utlumení laktace, ale slyšela jsem o množství nežádoucích účinků – samotný lékař mi je příliš nedoporučoval.
Máte pro mne, prosím, nějaké doporučení?
Děkuji

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Problémy ,které popisujete pravděpodobně nejsou záněty(ty bez ATB neodezní), ale pravděpodobně opakované retence, blokované mléčné kanálky. Retence je také doprovázena bolestí a teplotou.Nejčastější příčinou retence je omezované kojení,používání dudlíku, dokrmování dítěte lahví. Jsou však ženy, které na retence trpí více vzhledem k jinak anatomicky uspořádaným kanálkům.Pokud k problému s prsy dojde doporučují se studené obklady mezi kojením- sníží otok prsní tkáně, před kojením i po teplou sprchu,masáže,odstříkávání.Dítě přikládat tak, aby brada směřovala k postiženému místu.Lze užívat Lecitin.Vše zkonzultujte s gynekologem, nebo v mamologické poradně, kde vám udělají i ultrazvuk prsu.Pokud chcete odstavit,tak léky na zástavu laktace bychom vám také nedoporučovali.Zkuste hodně prsa chladit,ledovat,pít mátové nebo šalvějové čaje,nepijte větší množství tekutin.