Pozdní náběh laktace

Petra zeptal se před 4 roky

Dobrý den, jsem 3 tydny po porodu a stále se mi pořádně nerozjela laktace. Rodila jsem přirozeně a cca 4. den po porodu jsem ucítila lehké nalití prsou, odstrikala jsem však jen pár kapek a malý nevypil z prsu nic. Od té doby pravidelně přikládám malého po 3hod ve dne, po 4hod v noci vzdy k oboum prsům a pokaždé potom odstrikavam a dokrmuji stříkačkou. Už víc jak týden odstrikam max 30ml dohromady z obou prsou, malý vypije max 35 ml za půl hodiny. V porodnici byl pod lampou kvůli žloutence a ta ještě úplně nezmizela. Dokrmuji částečně UM, jelikož MM mi stačí tak na 3 dávky za den. 
Může se laktace ještě vůbec rozjet? Pokud ano, co pro to mám udělat? Mám doma 4letou holčičku, které se také musím věnovat a kvůli dokrmuji UM nemohu přikládat casteji. Dceru jsem rodila císařským řezem a u ní laktace nastoupila v pořádku. Proč tedy teď ne? Co se týče stresu, snazim se být v pohodě, i když mě to trápí. S dcerou jsem na tom byla psychicky hůře a stejně laktace byla. Kojila jsem však jen cca 2 měsíce, protože dcera byla nedonošená a špatně se prisavala, mne praskaly bradavky. Při pokusu o druhé těhotenství mi našli lehce zvýšený prolaktin a snižovali mi ho prášky (Dostinex), které jsem při otěhotnění vysadila, může to mít vliv na laktaci? Děkuji.
 
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Ano,podávání Dostinexu,který vám uměle snižovat prolaktin může mít vliv na vaši  tvorbu mléka.Dalším důvodem může být novoroz.ikterus vašeho syna,kdy byl od vás oddělen na fototerapii a kojení nebylo tak časté jak je třeba.Aby jste zvýšila tvorbu mléka, přikládejte dítě co nejčastěji 12x-15x za den.Prsa během jednoho kojení vícekrát vystřídejte. Nejlépe je s dítětem zalehnou a být s ním v kontaktu kůže na kůži, což vede ke zvýšení tvorby mléka. Mezi kojením 8x 10-15 min.odstříkávejte nejlépe elektrickou odsávačkou na dvě prsa. Na množství odstříkaného  mléka nezáleží. Pijte čaj pro kojící matky. Vyzkoušet můžete bylinky řecké seno a jestřabinu lékařská ev. homeopatika Ricinus comunnis 5 CH.