Přechod z flašky na kojení

Martina Skuhrovcová zeptal se před 4 roky

Dobrý den, prosím o radu, jak přejít na plné kojení. Anička se narodila ve 37. týdnu (měla skoro 3 kila) a prodělala žloutenku. Tím, že byla lehce nedonošená, tak jí od začátku v porodnici dokrmovali. Zhruba od 4. dne se mi spustila laktace, ale Anička si nikdy ode mě nevytáhla celou dávku (údajně kvůli tomu, že byla moc slaboučká – jednak žloutenkou, druhak nedonošením), takže po kojení ji sestry dokrmily – injekcí, později flaškou. Z porodnice nás pustili po 9 dnech s doporučením, že po každém kojení mám odstříkat svoje mléko a když jej nebude dost, tak dokrmit umělým.
Držíme tří maximálně čtyřhodinové intervaly na krmení. Po přebalení chvíli kojím (na radu naší pediatričky max. 5-8 minut z každého prsu) a Anička si vytáhne kolem 10-25 ml mléka, což jí nestačí. Před návštěvou pediatra jsem ji kojila až půl hodiny, a to zvládla vysát i přes 30 ml. Po kojení následuje dokrm z lahve – dle doporučení z porodnice jsem pořídila lahvičku Avent a občas používám i lahve z odsávačky Medela. Dokrmujeme buď mým odstříkaným mlékem, nebo Nutrilonem a zpravidla vysaje dalších 50-60 ml. Po dokrmení odstříkám 20-40 ml mléka během necelých 20 minut, takže moje mléko dostává naplno ob jedno krmení.
Mléko v prsou mám (občas mi z nich začne samo odkapávat). Polohy na kojení používám nejčastěji „tanečníka“ a „fotbalistu“, ráno po probuzení kojím na boku v leže v posteli. Techniku jsem konzultovala ještě v porodnici a v pondělí i se zdravotní sestrou u pediatra. Hodně piju (i kojící čaje), hodně odpočívám a na podporu jsem si koupila homeopatika (Ricinus Communis).
Poraďte prosím, jakým způsobem najet na plné kojení. Aničce je dneska 20 dnů (za 5 dnů byl původní termín porodu) a vcelku rovnoměrně přibírá – už má přes 3 kila. Pořád je ještě dost spavá, ale už má během dne i pár bdělých okýnek. Zkusila jsem párkrát dát jenom prso bez následného dokrmu, ale to jí nestačí (lapá pak pusinkou po všem okolo).
Předem moc děkuji za radu!

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Pro navýšení laktace je třeba zkrátit 3-4 hodinové intervaly kojení.Dceru kojte určitě déle než 5-8 min.V tomto věku jsou děti u prsu i 30-45 min. a neznamená to vůbec nic špatného.Omezování kojení není dobré,vede pouze k nedostatku mléka.Dceři  prsa při každém kojení nabídněte obě i vícekrát,u spavějších dětí je časté střídání prsů ideální.Pokud píšete,že mléko máte a i vám z prsů odkapává, zkoušejte častěji odstříkávat,aby jste dceru mohla dokrmovat pouze vaším mlékem.Dokrmovat doporučuje alternativním způsobem,ne lahví.Uvidíte,že až dcera nebude spavá potřebnou dávku mléka si vypije sama z prsu.