problém s pravým prsem

Alena zeptal se před 4 roky

Dobrý den, 
mám 8týdenní holčičku, od narození plně kojenou. Od narození si během pár týdnů oblíbila levé prso a doteď ho preferuje před pravým. V levém se postupem času začalo tvořit i více mléka, je znatelně větší. Zhruba v polovině šestinedělí jsem měla obě bradavky bolestivé, pravou více, uprostřed pravé bradavky jsem měla několik dní malinký kousek něčeho tuhého bílého, nevím jak to popsat. Po několika dnech jsem se to pokusila prstem opatrně odstranit, šlo to. Poté mi přišlo, že už kojení tolik bolestivé nebylo. Bradavku jsem mazala Bepanthenem a dávala hydrogelové náplasti. Po pár týdnech bolest vymizela, kojení se docela srovnalo, ale zhruba za poslední týden začala dcera opět levé prso více preferovat a často odmítá kojit z pravého (slabšího). K pravému prsu se přisaje a docela normálně z něj pije obvykle 3-4 minuty. Poté se u něj začne kroutit, odtrhovat se a zase přisávat a začal se přidávat i pláč. Snažím se přikládat k oběma prsům stejně, nyní zkouším vždy začít s pravým a skončit s levým. U levého se totiž uklidní a dopije po vztekání se u toho pravého. Předtím jsem kojila při každém kojení vždy jen z jednoho prsu, která jsem pravidelně střídala, oběma nám to vyhovovalo. Nyní se mi na pravé bradavce opět objevila ta bílá hmota, je to opravdu minimum, menší než špendlíková hlavička, ale kojení je z tohoto prsu opět bolestivé. Po kojení ještě chvíli bradavka většinou bolí, snažim se nechávat na vzduchu, mazat bepanthenem. Prsní dvorce vypadají normálně, i prsa, ale pod každým prsem jsem objevila zřejmě opruzeninu – velký začervenalý flek z odlupující kůží. pravidelně je mažu, omývám, snažím udržet v suchu. Myslím, že je to důsledek většího pocení v posledních parných dnech.
Prosím o radu, o co se může jednat a jak je možné problém s pravým prsem řešit? Mám se zachovat stejně jako při předchozím problému a jak nejlépe přikládat?

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Neklid u prsu je s největší pravděpodobností způsobený horším tokem mléka.Tvorbu mléka v horším prsu můžete podpořit častým odstříkáváním.Bílá hmota na bradavce je s největší pravděpodobností galaktokéla- ucpání mléčného vývodu cystou obsahující mléko.Obsah cysty tvoří zpočátku čiré mléko, později může být konzistence sýrovitá nebo olejovitá.Způsobuje blokádu mléčného kanálku.Ucpaný kanálek se musí rozmasírovat, aby se vývod uvolnil nejlépe v teplé vodě, kde se bílá „tečka“ na bradavce rozmočí, nahřeje a lépe uvolní.Při opakování problému zkuste užívat 1tbl.Lecitinu denně. Červené,šupící se místa by mohla být i candida.Místa větrejte,držte v suchu.Pokud se vám situaci nepodaří vyřešit,obraťte se na gynekologa nebo kožního lékaře a poraďte se s ním o vhodné antimykotické léčbě.