Problémy s kojením

Jaroslava zeptal se před 4 roky

Dobrý den, mám týdenního chlapečka a už v porodnici jsem musela dávat dokrm. Z prsů sál tak 5, 10 a jednou i 15 ml. Kojila jsem s kloboučkem, (prý mám prsa spíše na sport).Už v porodnici se mi ale podařilo kojit z pravého bez kloboučku.V porodnici jsem odsávala 10, 20 ml bylo to bolestivé, ale nyní jsem doma 3x odsávala bez bolestí jen stále málo – 10, 20, 50. Mám pocit, že nestíhám odsávat. manžel mi pomáhá při kojení, ale i tak nám to s dokrmem trvá hodinu. např. Kojit začínám ve 12.00 po 15 min. z obou prsů (předtím si je nahřeju teplou vodou). manžel mezitím přebaluje a tím probouzí naše miminko:-)) někdy to přebalování trvá déle, takže začneme později. Kojím vleže na boku (nesmím sedět – odpadly mi dva stehy a mám modřinu přes půl zadku – takže nechci zpátky do nemocnice) miminko je i hodně spavé při kojení, takže podporuji drážděním pod bradičkou. Po kojení necháváme říhnout (což moc nejde) a manžel poté dokrmuje Hippem 10 – 15 min. a opět říhnutí…celé se to tedy protáhne na hodinu a miminko i po kojení a dokrmení je neklidné.(Myslím si, že potřebuje naši blízkost, po porodu mi dělali pod narkozou odstranění placenty a taky byl na adaptaci v inkubatoru na chvilku).takže to vypadá následovně 12.00 kojím, ve 13.00 je už po dokrmu a znovu kojím v 16. 00. (prý jsou třeba 3 hodiny na strávení umělé výživy).Zde jsou mé otázky:

  1. Z dotazů jsem se dočetla, že pro podporu laktace mám přikládat častěji ke kojení. Mám tedy vzbudit miminko v mezidobí 3 hodin? (přičemž hodinu ho uspáváme:-)
  2. A když by se mi podařilo ho v tom mezidobí 3 hodin nakojit, mám i nadále dodržet rytmus kojení s dokrmem po 3 hodinách?
  3. Kdy můžu odsávat? Hned po nakojení, nebo mám chvilku počkat?
  4. Je možné, že mi vše zbytečně dlouho trvá a měla bych něco zjednodušit, zrychlit?

Velice Vám děkuji za vaši odpověď a omlouvám, jestli to není úplně k pochopení. Nevím, jak to vyjádřit. Ráda bych kojila naplno. Už sháním i váhu, abych mohla dokrmovat jen to, co je třeba a chci pozvat poradkyni na pomoc s polohou při kojení.
Přeji hezký den.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Určitě je dobře,že si chcete pozvat domů poradkyni,která vám pomůže s úpravou techniky kojení a vše s vámi probere osobně.Pro zvýšení tvorby mléka je určitě důležitý častější stimul prsů.Pokud se vám nepodaří častěji přikládat malého,zkuste častěji odstříkavat(na množství odstříkaného mléka nezáleží).Odsávejte tedy ihned po kojení i mezi kojeními.3 hodinové intervaly krmení není třeba dodržovat.Syna můžete dokrmovat alternativně cévkou přímo u prsu,bude pít jak z prsu, tak dokrm a vše se tím pádem zkrátí.I tento způsob dokrmu by vám měla ukázat laktační poradkyně.