prospivani pri kojeni

jana vokurkova zeptal se před 4 roky

dobry den,
moc rada bych poprosila o zhodnoceni me plne kojene 4 mesicni dcery ( je to me treti dite, obe deti kojeni do jednoho roku).
porodni vaha 3.200, 10 dni hospitalizace diky tezsi forme zloutenky, vaha klesla na 2.800, pri odchodu z porodnice 3.070.
1. mesic- 3.900
2. mesic – 5.000 
3. mesic- 5.700
4. mesic -6.230
prvni tri mesice koliky a celodenni plac ( kvuli klidu cele rodiny jsme bohuzel nasadili dudlik)
ziji v Belgii, kde i ma lekarka kojila pouze 2mesice. nicmene prirustky jsou nizsi a ona mi radi zkusit flask nebo zacit s prikrmy.( obe predchazejici deti jsem plne kojila 6mesicu)
mam 2 dotazy:
je to prospivani tak spatne, ze to mam zacit resit napr kasickou? dcera uplne spokojene dite neni, nicmene je treti, tak neni na ni asi tolik casu, jak by potrebovala. ale nechci ji trapit hlady. Muze mit hlad a mleko ji nestaci? 
2. leto budi travit u rodicu, bude vetsi klid a cas, rada bych zkusila vzit dudlik, budu jen rada, kdyz bude dudlat radeji prso. muzu dceri zpusobit nejake trauma?
mnohokrat dekuji za odpoved, proste jen nechci trapit dceru hlady
motoricky je v poradku, pocurane plinky ano, mozna by mohly byt vic? stolice nepravidelna, ale barva a konzistence taky v poradku
vokurkova

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

K posouzení, zda dítě prospívá slouží percentilové grafy, které najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu nebo našich.Je třeba však znát nejenom váhu ale i délku miminka.Další takovou orientační pomůckou je 6-8 počůraných plen za den.Nejvíce děti přibírají 1-2 měsíc,kdy jsou přírůstky 16-30g denně.3-4 měsíc přibírají 10-15g denně a 5-6 měsíc již pouze 5-8g denně.Děti by měly zdvojnásobit svou porodní váhu v 6 měsících.Vaše dcera již skoro zdvojnásobila svou váhu nyní ve 4 měsících.Pokud již nechcete dceři dudlík dávat, můžete se ho pokusit odbourat a častěji nabízet prso.V tomto teplém počasí děti mohou být více neklidní a vyžadovat kojení hodně často,z důvodu žízně.