Prospívání u 12-ti měsíčního syna

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Prospívání + percentilové grafyProspívání u 12-ti měsíčního syna
Anonymní zeptal se před 6 roky

Dobrý den! 
 
Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně prospívání (hlavně růstu) našeho 12-ti měsíčního synka. Syn Kubíček se narodil ve 38tt +3, porod byl vyvolávaný z důvodu mé těhotenské cukrovky a zhoršení jaterních hodnot, přesto proběhl bez komplikací a bez problému (Agapar skore – 10 ve všech časových intervalech). 
Syn byl (a stále ještě je) kojen. Do 3. měsíce prospíval tak nějak optimálně (stále se držel hodnoty růstového grafu mezi 25-10). Od cca 3 měsíců mi začal bojkotoval kojení (těžké období – zemřel mi otec, stresové mléko), časem se však umoudřil, kojíme dodnes, avšak hodnoty začaly klesat pod 10. Při kojení ho do cca 4 měsíce provázely silné koliky a ublinkávání, takže odmítal pít z obou prsů, vždy pouze z jednoho a mlíčko stačilo tak na 2,5-3 hodiny, pak se ozval. Moc však nepřibýval. 
 
 
Jen pro informaci uvádíme hodnoty z očkovacího průkazu našeho drobečka Kubíčka: 
– narození: výška: 48 cm, hmotnost 3,106 kg 
– 6 týdnů: výška: 55 cm, hmotnost 4,600 kg 
– 3. měsíc: výška: 59 cm, hmotnost 5,800 kg 
– 6. měsíc: výška: 65 cm, hmotnost 6,800 kg 
– 12. měsíců: výška: 72 cm, hmotnost 8,700 kg – závěr lékaře: zdravé ale drobné dítě. 
 
 
Od zavedení příkrmů – dok. 6. měsíc a převážně ovoce v osmém měsíci, kterému mu nechutnalo, nám začal zlobit s jídlem. Dnes tedy jíme „dejme tomu“ všechny příkrmy, ale velmi málo. Snažím se ho do jídla moc nenutit, ale pokud bych ho aspoň maličko nenutila, nesnědl by za den  vůbec nic. Snažím se ho zabavit pomocí nějaké hračky(i když vím, že by to nemělo být) a on se pak na tu hračku dívá a otvírá alespoň chvilku pusu. Vím, že to nemá budoucnost, ale jsem ráda, že alespoň něco za den sní.
 
Jeho stravovací denní režim vypadá cca následovně: 
– do 8 hodin – kojení 
– 11 hod – ovocný příkrm – pár lžicek 
– 12 hod – občas kojení (od včera mě začal kousat)
– 14 hod – maso-zeleninový příkrm – 80 – 100 g (občas i 150 g – avšak výjimečně) 
– 17 hod – svačinka – jogurt nebo pribiňáček nebo ovoce s jogurtem – max. 80 g 
– 17.30 hod – občas kojení (pokud chce a nekouše) 
– 19.30 hod – mléčná kaše – pár lžiček (max. 100 ml) 
– 20.30 hod – večerní kojení z obou prsů (pokud nekouše) 
– noc – kojíme cca po 3 hodinách do 8 hodin ráno, kdy se budí. Nevím, kolik ode mě v noci vypije mléka, ale ráno má plenku hodně počůranou, občas i nestačí. :-)
 

Více potravy do něj nedostanu, i kdybych se na hlavu postavila. Pokud mu začnu něco více nutit, skončí to tak, že třeba 2-3 dny odmítá jakékoliv jídlo a po tu dobu jen kojíme. 
 
Přijde mi, že je syn velice malý na svůj věk a moc nepřibírá, což se mi přestává líbit a začínám mít obavy, zda roste tak jak má. V růstové tabulce stále klesá a i při porovnání se stejnými dětmi je velmi malý a drobný. Přesto je velmi čiperný, veselý a jeho psycho-motorický vývoj probíhá tak jak má, i když zatím ještě nechodí sám. 

 
V pondělí večer mě z ničeho nic silně kousl do prsa, dokonce mi tekla i krev a já zakřičela bolestí. Přesto, že jsem mu nic neudělala, od té doby se bojí přisát. Pije pouze, když je v polospánku. Je mi to celé strašně líto, protože jsem chtěla kojit alespoň do dvou let, ale vypadá to, že asi skončíme úplně. Dnes jsme např. kojili jen v noci, ráno, přes den kojení odmítá a buď mě opět kousne nebo se rozbrečí.  UM odmítá, je nespokojený a plačtivý a pořád chce chovat. 
 
Proto bych Vás chtěla poprosit o odpověď, zda se neměli eventuálně objednat na vyšetření na endokrinologii? Co se týče množství snědené potravy, přijde Vám to málo nebo je to optimální? Existoval by eventuálně nějaké homeopat. lék, které by nám pomohl, aby syn více jedl?
 
 
Předem moc děkuji a těším se na Vaši odpověď. 
 
S pozdravem 
 
Eva Jasanská 
Rychnov nad Kněžnou