Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Prospivani u 4mesicni holčičky

Tereza zeptal se před 2 roky

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Dcera, aktuálně 4,5 měsíce od minulé kontroly přibrala méně než obvykle. Chtěla bych se tedy poradit, zda je to tak v pořádku.
Narodila se 2.11.2021 s váhou 3600gramu a délkou 52 cm. Z porodnice odcházela s váhou 3250gramu. Ve 14 dnech věku měla 3590gramu a 52 cm. V 6 týdnech 4330g a 54 cm. Ve 2,5 měsících 4890g a 58cm. Ve 3,5 měsících 5530g a 62 cm. 14.3. ve 4,5 měsících měla 5860g a 63 cm. V prvních týdnech života se u kojení často vztekala. Problém byl asi ten, že mléko strikalo proudem a ona se zalykala. Od 3. měsíce je kojení úplně v pořádku a naopak je moc spokojená a hezky saje. Proto mě dost překvapilo, že od poslední kontroly přibrala méně. Vypadá spokojeně, je velmi aktivní a u kojení se nevzteka. 
Již od porodnice se budila jen 2x za noc. Poslední měsíc a půl má režim takový, že jde spát mezi 20:00-21:00, budí se v noci již jen jednou mezi 4.-5. na kojení a pak spí ještě do 7-8 hodin. Přes den chce kojit každé dvě hodiny, to jí umožňuji. Takže za 24 hodin má většinou 7-8 kojení. V poslední době se mi zdá, že již ráno nemám prsa tolik plná jako dříve. Ale vždy (i přes den) když dcera začne sát, cítím brnění v obou prsou a mléko samo odtéká. 
Snažila jsem se jí kojení nabízet přes den častěji, asi po hodině a půl. Ale neměla zájem a když jsem moc tlačila, začala brečet. 
Paní doktorka na kontrole neříkala, že by prospivala nějak špatně. Ale doporučila začít s testováním prikrmu. Máme začít se zeleninou a jen pár lžiček a poté dokojit. Na další kontrolu s vážením jdeme až v 6 měsících, tak si říkám, že kdyby dcera prospivala špatně, pozvala by si nás dříve. Ale stále to ve mě hlodá. 
Prosím vás tedy i o Váš názor na to, jak dcera prospívá a zda je potřeba něco upravit. Ještě jednou zmiňuji, že vypadá spokojeně a je moc šikovná a aktivní. 
 
Moc děkuji za Vaši odpověď
Tereza

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 2 roky

podle toho co píšete tak to vypadá, že je vše v pořádku. Ze začátku děti přibývají 15 až 20g za den. Přibližně od 3 měsíce se váhové přírůstky postupně snižují. Obecně platí, že děti zdvojnásobí svojí porodní váhu v půl roce. Vaše holčička má téměř 6kg už ve 4,5 měsících. Kojte jí tak jak jste to dělala, to znamená podle přání dítěte. Podávání příkrmů se doporučuje od 6 měsíce.