Kdy a jak řešit nedostatek mléka

Eva Švihálková zeptal se před 4 roky

Dobrý den, 
jsem matkou 15 týdenního chlapečka a trápí mě stále nejistota, zda mám dostatek mléka.
Na poslední kontrole u pediatričky ve 3.měsících byl váhový přírůstek 140g/týden a paní doktorka se tvářila, že je to hraniční. 
Syn pije cca co 2 hodiny a v noci spí cca 6-7h bez kojení. Zároveň hodně mléka „vyzvrací“ při tlačení a to i např. před dalším kojením, tedy po 2 hodinách.
Dříve jsem měla problém, že jsem ráno měla prsa hodně nalitá a mléko z nich stříkalo samo. To se mi teď stává jen výjimečně. Přesto po odpojení syna občas zkusím prso zmáčknout a mléko z něho stříká.
Syn je často „neodpojitelný“, ale obvykle kojím cca 10-20 min. V případě, že pije déle, tak o to více mléka vyyzvrací hned v následujících minutách po kojení.
Obvykle kojím jen z jednoho prsu, odpoledne nebo v podvečer pak nabízím obě třeba i 2x každé. 
Zároveň jsme především večer měli problém, že když syn tlačil, tak se mu vracelo mlíčko, tak že lapal po dechu. Zkoušeli jsme několikrát přidat Nutriton, ale nemám dojem, že by to moc pomohlo.
Snažím se hodně pít. Denně vypiji cca 3 l vody/čaje a piji i čaje pro kojící matky apod. Čím bych mohla tvorbu mléka ještě podpořit? 
Velice děkuji za Vaši odpověď. 
S přáním krásného dne
Eva Švihálková
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Váhový přírůstek vašeho syna 140g za týden je naprosto v pořádku.Celkové prospívání nemůžeme zhodnotit nevíme váhu a délku vašeho syna.Můžete si ho však sama zkontrolovat v percentilových grafech pro kojené děti na stránkách SZÚ nebo našich.Jako první opatření při snížení tvorby mléka nebo neprospívání je častější kojení.Vyhovte tedy synovi pokud bude chtít pít častěji.Důvod zvracení může být GER..Mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu,protože svěrač v dolní části není zcela funkční.Udává se, že až 50% dětí může GER mít.U většiny dětí se sám spontálně upraví, ale může přetrvávat i nekolik měsíců.Doporučení při GER jsou:zvýšená poloha,nošení dítěte v antirefluxní poloze-ne v klubíčku. Musí mít natažené nožičky, nesmí se krčit, protože tlakem na žaludek by se mléko ze žaludku vracelo zpět.