Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Slzavé kojení

Markéta V. zeptal se před 3 roky

Dobrý den, jsem už s rozumem v koncích, tak jsem se rozhodla zkusit ještě Vás. Oč se jedná: moje malá dcerka se narodila 19.11. a to v 36+1 tt. Kvůli nízké porodní váze byla nejprve v inkobátoru a po té jsme spolu byly cca 14 dnů na neonatologii, než nás pustili domů s tím, že plně kojím.. Bohužel v porodnici všechny zajímal pouze fakt, zda je mléka dostatek a správná technika kojení nikoho nezajímala.. (mnohokrát jsem se byla zeptat zda je normální, že mě jedna bradavka bolí a odpovědí mi bylo, že prsy nejsou zvyklé na takovou „zátěž“ – časem se to „samo vyřeší“).. Nevyřešilo.
Kojení z levéího prsu se pro mě stalo noční můrou, každé přisátí provází bodavá bolest, bradavka je zbytnělá (na pohled působí otekle), i mimo kojení mě neustále bolí (kdykoli o ni zavadím i před oblečení, tak si málem ucvrnknu) a velmi často se svévolně topoří, což je také bolestivé. Po sprše je její špička bílá.. což mě taky zeklidňuje. Krev z ní neteče..
Byla jsem za laktační poradkyní, která mi během 10ti minut řekla, že dcerka si do pusy bere jen malou část bradavky, což způsobuje onu bolest a ve zkratce mi ukázala, jak jí dát bradavku do pusy lépe. Trochu to pomohlo, bolest byla 80%. Bohužel jsem dostala zánět šlachy v pravém zápěstí a mám znehybněný palec. Nomohu malou opravovat v její technice, protože kojím za pomoci jedné ruky… teď je bolest 120%. Jedna věc mi ale nedá spát, pokud je technika tak špatná, proč mě nebolí i pravý prs?
Vyzkoušela jsem spoustu věcí: změna polohy, způsob „nabízení prsu“, purelan, gelové polštářky od medely, samotné mateřské mléko jako „ochranný film“, prsa „na vzduchu“.. a přesto naše kojení mnohdy provází můj pláč… Jsou chvíle kdy se musím doslova přemlouvat, abych v hlavě neutíkala k myšlence umělé výživy nebo lepší alternativy: odstříkávání mléka a krmení lahví…
Prosím pomozte, jsou to dva měsíce a já pláču už jen když to sem píšu… Doufala jsem že kojení pro nás bude klidným okamžikem propojení (teda věděla jsem, že začátky budou těžké, ale nemyslela jsem, že to potrvá tak dlouho), myslela jsem, že to budu milovat.. tu blízkost.. ale zatím ve mě probouzí místo lásky strach a deprese…
Děkuji za rady či doporuční,
hezký den, Markéta

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

S největší pravděpodobností se jedná o syndrom bělavé bradavky, který je způsoben přechodně porušením krevního oběhu k bradavce ,který je způsobený stažením cév. Spouštěcím mechanismem je velmi často chlad. Bradavka je zpočátku bílá(světlejší),po povolení křeče modrofialová až červená a pálí. Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po kojení. Často ženy mající syndrom běl. bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku, ženy trpící na migrény nebo pocit studených rukou, nohou. Většině maminek pomohly teplé obklady. Dále užívání tablet vápníku, hořčíku, vitamínu B6 a ibuprofenu proti bolesti. Sy.běl. bradavky může být způsoben i mechanicky, sáním miminka. Laktační poradkyně by se měla zaměřit i na související faktory jako je silný stisk miminka, krátká uzdička jazyka nebo odchylka patra v ústech dítěte. Dceru kojte tak, aby jste byla co nejvíce v záklonu a dcera na vás. Nenaklánějte se nad ní. Pokud by se situace po již zmíněných radách nelepšila a vy jste brečela bolestí jak píšete, můžete kojit pouze z jednoho, nebolestivého prsu a nebo mléko odstříkávat a podávat miminku jiným způsobem.