spatne-kojeni-vlivem-dudliku

Jitka zeptal se před 5 roky

Dobrý den, moje nyní 2,5 měsíční miminko asi tři týdny špatně saje při kojení. Zdá se mi, že méně \“tahá\“, špatně se přisává, jen mělce a opakovaně se pouští, trhá hlavičkou dozadu, někdy i pláče. Přitom se však zřejmě napije dostatečně, prs je měkký a miminko vydrží nepít i tři hodiny, na váze přibývá pěkně. Bojím se, že nám techniku pokazil dudlík, který ale dávám už asi od druhého týdne. Je možné, že se dopad projeví takto později? Dá se miminko znovu naučit dobře sát? Už od začátku tedy málo otvíralo pusinku při přisávání, ale jinak pilo krásně. A bude nutné dudlík úplně odstranit? Velmi pomáhá při usínání, to miminko hledá a chce něco dudlat, i když předtím bylo dlouho u prsu, kde usnulo, ale po položení do postýlky se budí. Častější kojení, aby si miminko jen tak podudlalo, není moc možné, protože i tak hodně blinká a mám vyzkoušené, že pak je to ještě horší. Mockrát děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Dudlík může techniku kojení pokazit.Ve vašem případě, v tomto věku dítěte je však pravděpodobnější jiná příčina neklidu u prsu.Děti v tomto věku bojkotují kojení většinou z důvodů- málo nebo naopak hodně mléka, silný vypuzovací reflex,omezované kojení,rušivé momenty při kojení(hluk,rádio,televize,deodorant),nemoc dítěte,příliš podnětů z nabitého denního programu,změna chuti mléka po léku,potravě,menstruaci….
Zkuste malého kojit v klidném prostředí.Prsy před kojením připravte nahřátím,promasírováním(v případě zhoršeného toku MM).Zkuste kojit hlavně v noci,nebo přes den polospánku dítěte,kdy je dítě více ochotné pít než v bdělém stavu.Neklid u prsu může souviset i s častým ublinkáváním miminka. Může se jednat o GER. Mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu,protože svěrač v dolní části není zcela funkční.Udává se, že až 50% dětí může GER mít.U většiny dětí se sám spontálně upraví, ale může přetrvávat i nekolik měsíců.Doporučení při GER jsou:zvýšená poloha,nošení dítěte v antirefluxní poloze-ne v klubíčku. Musí mít natažené nožičky, nesmí se krčit, protože tlakem na žaludek by se mléko ze žaludku vracelo zpět.