Syn (2 měcíce) odmítá pít

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníSyn (2 měcíce) odmítá pít
Irmgard Röschlová zeptal se před 5 roky

Dobrý den, už jsem zoufalá, syn mi cca před 14 dny začal odmítat levé prso, až mi z něj mléko skoro vymizelo, dohnala jsem to však odsáváním. Po týdnu ale začal odmítat i pravé, vždy se přicucne, ale pak se prohne do luku a řve o sto šest bez zjevného důvodu. Napadly mě důvody jako: 1)neteče mu to – tak jsem vždy použila nejprve odsávačku, abych mu mléko „roztahala“, po chvíli začal plakat i tak. 2) nechutná mu moje mléko (nevím, jestli je v každém prsu to samé), tak jsem zkusila nabídnout mu nutrilon, nejprve přes stříkačku s malíkem v pusince, aby to neměl zadarmo – také mi nakonec předvedl pláč. 3) Je nemocný – bolí ho v krku, má jiné zdravotní potíže, které mu brání v tom, aby se v klidu najedl – nepotvrdilo se, dle pediatričky z Motola má sice lehce propadlou fontanelu (dnes se trochu napil v půl osmé ráno a pak až okolo páté odpoledne), ale jinak podváhu nemá a vzhledem k tomu, že se na ni smál, se jí jevil jako zdravý. Chtěla jsem jí předvést kojení (třeba ho špatně držím, nebo dělám jiné chyby), ale on se zrovna jako na potvoru chytil a chvíli pil, i když nakonec to zase završil pláčem. 
Už jsem z toho v koncích, první dva měsíce to byl ukázkový násoska, krásně jedl a přibíral dokonce i půl kila týdně, teď se to ale zastavilo, 29.12. měl u našeho pediatra 5450 g a dnes pouhých 6000 g, přibírat 100 g týdně je podle mě málo.
Doktorka v Motole mi doporučila probiotika, tak jsem koupila BioGaia ProTectis, zatím dostal dvě kapky. Před chvílí (ve tři hodiny v noci) se probudil pláčem, tak jsem ho přebalila a nabídla nejprve pravé prso, přisál se, něco málo i vypil, ale déle jak 2 minuty to netrvalo a zase se odtrhl a začal plakat, levou vůbec nepřisál. Pravda, chvíli měl větry, ale nakonec s říhnutím část mléka vyzvracel, zkusila jsem mu dát tedy odsáté mléko v lahvi, byl tu však stejný problém. Prostě odmítá jíst a já nevím co dělám špatně. Je to mé druhé dítě, myslela jsem si, jak o kojení nevím všechno, ale očividně jsem byla vedle. Prosím poradíte mi? Je nějaké řešení? Nechci přejít na UM, chci zabojovat. Navíc on odmítá jak moje mléko, tak Nutrilon, jak prso, tak lahev, je to jedno… Nejhorší na tom je, že nejspíš co nevidět o to mléko přijdu, když nezačne pít 🙁
Moc děkuji za odpověď, už jsem vážně zoufalá.
S pozdravem
Röschlová

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Váš syn pravděpodobně kojení bojkotuje.Nejčastější příčiny bojkotu můžou být:málo nebo naopak hodně mléka, silný vypuzovací reflex,omezované kojení,rušivé momenty při kojení(hluk,rádio,televize,deodorant),nemoc dítěte,příliš podnětů z nabitého denního programu,změna chuti mléka po léku,potravě,menstruaci….
Zkuste malého kojit v klidném prostředí.Buďte v neustálém kontaktu s dítětem kůže na kůži.Prsy před kojením připravte nahřátím,promasírováním(v případě zhoršeného toku MM).Zkuste kojit hlavně v noci,nebo v polospánku dítěte,kdy je dítě více ochotné pít než v bdělém stavu.Laktaci se snažte udržet častým odstříkáváním.Váhový přírůstek 100g týdně u 3 měsíčního dítěte je naprosto v pořádku.Syn může jídlo odmítat i z důvodu toho,že mu ho nabízíte příliš často.Zkuste alespoň jeden den nechat syna,aby se na jídlo hlásil dle jeho potřeb.Pokud je změna v synově chování a odmítá pití z prsu i z lahve,vaše mléko i umělé vše proberte s vaším pediatrem.