Syndrom bělavé bradavky?

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: OstatniSyndrom bělavé bradavky?
Tereza zeptal se před 5 roky

Dobrý den,
žiji v zahraničí, proto nejsem schopna se obrátit na poradkyni osobně, proto bych to pro začátek ráda zkusila touto cestou a požádala Vás o Váš názor.
Doma máme mešíčního chlapečka, který se narodil 36+6 (v nemocnici jsme byli prvních 11 dní). Z porodnice jsme odešli s kloboučky, protože malý byl prý příliš slabý, aby se přisál na ploché bradavky, navíc na hodně nalitých malých prsou. Trénovali jsme ale i techniku přikládání bez nich, abychom věděli jak na to. A tak se nám je docela zdárně dařilo již druhý den doma odbourat…
Jenže ani ne týden po příchodu domů začalo trápení. Malému pravděpodobně začal růstový spurt ve 3. týdnu, dříve se kojil cca 30 minut, najednou se interval začal natahovat. Až na 2 hodiny, kdy nakonec usnul (i když myslím, že spíše únavou). Snaha odpojit ho dříve končila neskutečným pláčem, nezabíral ani malíček na dumlání. Hodinu/ hodinu a půl na to už ovšem zase křičel a hledal prso. Jakoby byl pořád hladový, nevrlý a plačtivý. I já měla pocit vyloženě prázdných prsou a i přes jeho horlivou snahu pít, kloboučky zůstávaly pŕazdné… Když to takhle pokračovalo již druhý týden (čímž jsme opustili hranici růstového spurtu), nevydržela jsem to, koupila umělé mléko a malého po kojení dokrmuji přes lžičku. A najednou máme doma zase zpět spokojené miminko.
Během toho týdne ovšem nastal problém navíc na mé straně – na začátku kojení prsa vždy celá ztuhnou a v tu chvíli pálí obě bradavky, během chvíle to přejde. Když jsme kojili bez kloboučků, bradavky byly po kojení vždy bělavé, bolestivé. Kloboučky jsem tedy opět vytáhla a začátek kojení je lepší. Toto ztuhnutí a pálení bradavek se dostavuje ovšem i v době mezi kojením (častokrát doprovází odchod několika kapek mléka). Absolutně z ničeho nic a po nějaké době odezní. Pomáhá pobyt v teplé sprše. Malý v ústech nic nemá, bradavky se mi neloupou, nesvědí, mast na plísně za 3 dny nic nezměnila… Kojení i doba mezi je tedy dost bolestivá.
Četla jsem o „syndromu bělavé bradavky“. Je možné, že by to byl můj případ? Silně zimomřivá jsem odjakživa, takže tam k žádnému výraznému zhoršení nedošlo, nebo to alespoň nepozoruji.
Případně co myslíte, že by to mohlo být? Ráda bych alespoň tušila, zda mám šanci, že je to problém, který odezní nebo mám vyhledat lékařskou radu.
Velmi děkuji za Vaši odpověď.
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Dle vašeho popisu by se opravdu mohlo jednat o syndrom bělavé bradavky, který je způsoben přechodně porušením krevního oběhu k bradavce ,který je způsobený stažením cév.Spouštěcím mechanismem je velmi často chlad. Bradavka je zpočátku bílá(světlejší),po povolení křeče modrofialová až červená a pálí.Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po kojení.Často ženy mající sy.běl.bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku,ženy trpící na migrény nebo pocit studených rukou,nohou. Většině maminek pomohly teplé obklady,sprchy.Dále užívání tablet vápníku,hořčíku,vitamínu B6 a ibuprofenu proti bolesti. Sy.běl.bradavky může být způsoben i mechanicky, sáním miminka.