tkanička v prsu

Kateřina zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
jsem 10 dní po porodu a dnes mě propustili po 3denní hospitalizaci z důvodu vysokých horeček a celkového vysílení organismu – diagnóza zánět dělohy a prsu. Prsa jsem ale neměla a nemám nijak bolestivá ani zarudlá, miminko je vyprazdňuje dobře. Přecejen jsem ale našla na pravém prsu „tkaničku“, vedoucí z podpaží k prsnímu dvorci, jakoby to byl mlékovod plný tuhého mléka, ale nevytvořila se žádná boule ani zatvrdlé místo. Je to vážně jakoby mi vedla pod kůží kulatá tkanička. Na pohmat bolí a dnes se mi zdá, že vidím i lehce červenou čáru. Je tvrdší, ne úplně „jako kámen“, ale jakoby plná menších žmolků.
Nevím, zda se tedy jedná o ucpaný mlékovod, nebo to nemůže být nějak ucpaná žíla, či je to třeba jen nějak zduřené a bolí to, protože se to snažím neustále masírovat. Před kojením prs nahřívám, po kojení přikládám tvaroh. Snažila jsem se i pořádně prs odstříkat, ale nedaří se mi „tkaničky“ zbavit. 
Beru antibiotika Amoksiklav, ale mám po incidentu hrozný strach, že by se mohl rozjet opět nějaký zánět, pokud se problému nezbavím. Ukazovala jsem tkaničku i v nemocnici, ale doktory zajímalo jen to, jestli nemám hnis v mléku a jinak, že to prý nic není. Prosím poraďte mi co to je a jak to vyřešit.
 
Mockrát děkuji
Kateřina

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Takto po emailu bohužel nemůžeme vaši situaci objektivně zhodnotit.Pravděpodobně se jedná o mlékovod.Užíváte ATB, případný zánět v prsu by měl být tedy přeléčený.Na prs často přikládejte. Pokud to půjde, zkuste přiložit miminko tak, aby mělo bradičku směrem k zatvrdlině.Po kojení si prs nahřejte a zkuste odstříkat.Poté použijte studený,tvarohový obklad.Pokud v prsu budete mít i po dobrání ATB stále nějaký útvar vše zkonzultujte s lékařem.