Zápach mateřského mléka po rozmražení – jaký je správný postup?

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Manipulace a uchovávání MMZápach mateřského mléka po rozmražení – jaký je správný postup?
Kateřina zeptal se před 5 roky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku, že mateřské mléko po rozmražení zapáchá? Případně, dělám něco špatně či se dá tomuto zápachu nějak předejít?
Čerstvě odstříkané a skladované MM pouze v chladničce je bez zápachu, a to i při následném ohřátí v teplé lázni při teplotě vody kolem 38-40st. Pokud však použiji MM zamražené, ihned po rozmražení zapáchá. Již několikrát jsem jej z tohoto důvodu vylila. Bojím se jej synovi dát, abych mu ještě nezhoršila současný stav, kdy již 2 měsíce trpí na koliku a v průběhu dne má střídavé bolesti bříška. 
Můj postup pro zamražení – ihned po odstříkání do vysterilizovaných kelímků dám MM na několik hodin do lednice zchladit, následně vložím do mrazáku. Postup při rozmražení – MM z mrazáku umístím na několik hodin do lednice, následně před použitím ohřeji v teplé lázni.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Zmražené MM může mít změněnou chuť, která se dá popsat jako mýdlová, kovová, žluklá…Problém je v tom, že v MM je příliš mnoho lipázy, enzymu, který rozkládá tuk. Tato lipáza může rozkládat tuk i v mrazáku. Existuje způsob, jak v mléce, které chcete zmrazit, snížit množství lipázy, aby se zabránilo vzniku nepříjemné chuti. Doporučuje se ohřátí MM v ohřívači koj.lahví na 60°C po dobu 1 minuty. Ohřáté mléko pak vložit do nádoby s ledovou vodou. Některé maminky uvádějí, že MM lépe chutná pokud je rozmraženo rychle a ne postupně v lednici po dobu několika hodin. Pokud rozmražené mléko nevoní a nechutná pouze mamince, ale dítě je neodmítá, není důvod se tím trápit. Mateřské mléko s vysokým obsahem lipázy není pro dítě nijak škodlivé. Se zhoršenou chutí mléka bývají spojovány také některé doplňky ke stravě, např. omega 3 DHA a lněná semínka.