Kdy zavadet prikrm u dvojčat

Monika zeptal se před 5 roky

Dobrý den, prosím o radu. Mám 5 měsíční dvojčata (korig. 4 měsíce). Od narození výborně prospívají,zcela zdravé, nyní mají 8 kg každé. Jedno dvojče je dokrmováno Nutrilonem v poměru 80% Nutrilonu ku 20% mateřského mléka. Druhé dvojče má poměr přesně opačný, je prakticky výlučně kojeno. Ani jedno z nich nesedí, nemá zájem o jídlo dospěláků ani další z podobných kritérií pro zavedení příkrmu. Kdy byste mi doporučili s příkrmy začít? Budu muset začít u obou dvojčat zaráz, tak si nejsem jistá, kdy – zda např. až po jejich ukončeném 6. měsíci, nebo již teď (doporučeno pediatrem kvůli imunol. oknu). Děkuji.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Pokud děti prospívají, jsou spokojené není důvod příkrmy zavádět před ukončeným 6 měsícem.Nedávno publikovaná námitka proti osvědčeným směrnicím Světové zdravotnické organizace (WHO) o otázkách kojení nevychází z výsledků současného výzkumu a zbytečně zpochybňuje jasné výhody výlučného kojení po dobu alespoň prvních 6 měsíců života.
Academy of Breastfeeding Medicine (ABM), globální organizace lékařů, podporuje doporučení WHO z roku 2001 kojit výlučně ( bez dokrmování umělou výživou nebo nemléčným příkrmem) po dobu 6 měsíců a klade důraz na prokázané zdravotní přínosy pro kojence i matku. ABM varuje před nepodloženými a protikladnými zprávami, které jsou zbytečně matoucí.Více info o zavádění příkrmů a vyjádření k neopodstatněnému závádění  příkrmů před 6 měsícem najdete na našich stránkách v sekci rady a návody.