Ztvrdlé prso

Lucie zeptal se před 2 měsíci

Dobrý den, 
dnes v noci jsem se probudila ke kojení a zjistila, že mi ztvrdlo pravé prso. Prso bylo před spaním vyprázdněné a nebyla to žádná extrémně dlouhá pauza, cca 3,5 hod., ale asi stačila.
Ztvrdlina je v horní části k podpaží (na hodinách přibližně 13:45), takže bradičku mi tam nejde nasměrovat. 
Místo není zarudlé, dvorec je měkký, malá se bez problemu přicucne. Bílou tečku na bradavce jsem nenašla, takže předpokládám, že je to spíš retence, než ucpaný mlékovod (ale to jen laický odhad). 
Dceru dnes kojím častěji, primárně z postiženého prsu – malá má celkem tah, ale nepomáhá to. Celý den masíruju, chladím, nahřívám (zkusila jsem i priessnitz), ale nezmenšuje se to (zatím ani nezvětšuje).
Poradíte, prosím, jak se ztvrdliny zbavit? Nechci to nechat dojít až do zánětu… 
Předem vřelé díky a kojení zdar! 🙂
Lucie

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 2 měsíci

Vše dle popisu děláte dobře. Na prs se zatvrdlinou dál často přikládejte. Po kojení si prs nahřejte a zkuste ještěodstříkat. Poté použijte tvarohový obklad. Při retenci je normální, že i přes snahu maminky je zatvrdlina v prsu i 48 hod. a až poté se uvolní.Pokud budete mít zatvrdlinu na prsu déle než 48hod. prs ukažte lékaři a domluvte s ním další postup, obzvláště pokud se objeví i teplota, zimnice, celková schvácenost….