Zvýšení laktace, blinkání

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníZvýšení laktace, blinkání
Jiráčková zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
mám holčičku 9 týdnů starou. Od narození mi ublinkává, nicméně v posledních týdnech se to zhoršovalo, vyblinkávala strašně moc, házela louže za sebe. Malá přes den málo spí, s noci vydrží v pohodě i 6 hodin a více, to jí už budím. Když je přes den vzhůru kojím jí prakticky každou hodinu z jednoho prsu. Tím, že mi zvracela, jsem se snažila dobu na kojení prodlužovat alespoň na 1,5 hod – 2 hod a čas kojení krátit na 10 min (po delší časovém období jsem jí nechala 15 mina i tak hodně blinkala). Také jsem často po kojení a říhnutí dávala Gastrotuss baby, tím se to trochu zlepšilo, ale nevymizelo to. Malá zároveň málo přibírá od počátku, 100 g za týden. Lékařka to nijak neřešila až tento týden, když měla být očkována hexavakcínou, jsem si stěžovala, že blinká hrozně moc, že se mi zdá stále hladová a občas snad i dehydratovaná (hodně slintá od 5 týdne, navíc dudlík má stále v puse). Lékařka začala mluvit hned o příkrmu, nicméně mě napadlo, jestli to nemůže být potravinami s kravským mlékem ( je problém v ní jídlo udržet) , takže jsem již 4. den bez těchto potravin a jak se zdá, pomáhá to. Malá pouze ublinkává v malém a navíc jen po některém kojení. Kojím jí stejně často. Horší věc co mě včera potkala, bylo zjištění, že možná mám málo mléka. Zkusila jsem odsávat mléko a z jednoho prsu (3 hod po kojení) jsem odsála pouze 30 ml a z druhého (45 min po kojení) 10 ml. Neměla jsem tušení, kolik takové miminko může vypít, ale z diskuzích na internetu se zdá, že je to hodně málo. Prsy byli dosti prázdné, ale takto většinou ani po nakojení prázdné nejsou. Zkoušela jsem jí i vážit , ale tím, že je v pohybu, nedá se moc určit kolik vypije. 
Dneškem jsem ji již 3x kojila z obou prsů najednou, zdá se naprosto spokojená a nechce ani dudlík. Mám ale obavy, zda mám dosti mléka, dnes zkusím opět prsa odsát, ale nemyslím, že mléka bude víc. Piji meltu i kojící čaj, ale nezdá se, že by se prsa nalévala více. V prvních týdnech, mi vždy po koupání z prsu kapalo mléko, dnes už ne, akorát se mi v noci tvoří boule. Lze se situací tvorby mléka učinit?
 
Děkuji za odpověď,
 
Jarka

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

V tomto období již prsa nebývají tolik naplněná jako na začátku kojení.Tvorba mléka se již přizpůsobila potřebám miminka.Pokud je dítě po kojení spokojené a prospívá není důvod se znepokojovat.V případě,že jsou váhové přírůstky nižší se doporučuje jako první opatření přidat kojení.Dítě poté více přibere na váze a i vám se navýší produkce mléka.Ani množství odstříkaného mléka není důležité.Při kojení si děti z prsu vysají mnohem více než odsajete odsávačkou nebo rukou.Pokud dcera blinká může se jednat o GER.Mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu,protože svěrač v dolní části není zcela funkční.Udává se, že až 50% dětí může GER mít.U většiny dětí se sám spontálně upraví, ale může přetrvávat i nekolik měsíců.Doporučení při GER jsou:zvýšená poloha,nošení dítěte v antirefluxní poloze-ne v klubíčku. Musí mít natažené nožičky, nesmí se krčit, protože tlakem na žaludek by se mléko ze žaludku vracelo zpět.Podávat můžete po poradě s lékařkou přípravek Nutriton pro zahuštění žaludečního obsahu.