Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Rady a návody

Moje dítě odmítá kojení!

Důvodu, proč má dítě problémy s přisátím je několik a je také několik technik pro děti odmítající prs i po správném přiložení. Dokonce, i když dítě striktně odmítá prs, lze ho naučit kojení z prsu, ale vyžaduje to trpělivost, čas a častou „klokaní péči“ péči. Připravte se na to, že to vaše snažení může probíhat metodou “dva kroky dopředu a jeden dozadu.” Většina striktních odmítačů kojení začne s kojením do 4-8 týdnů věku.

Je dobře, že jste si udržela tvorbu mléka a dítě dokrmujete alternativním způsobem. Možná, že by bylo vhodnější zkusit dokrmování cévkou po prsu v případě, že dítě se přisaje a nemá už vyvinutou averzi k prsu. Zkuste zpočátku dítě nalákat na prs, ale ne násilím. To nefunguje. Naopak násilí dítě vystresuje a může to vyústit až k jeho averzi k prsům. Dítě se dá na prs nalákat stříknutím malého množství mléka na bradavku nebo do středu horního rtu dítěte. Jak dítěti půjde kojení lépe a získá kojením více mléka, vzroste jeho důvěra a bude mít vice trpělivosti při přikládání k prsu.

Noste oblečení, které usnadňuje přístup k prsům. Dítě může ztratit trpělivost i jen za tu chvilku, než si rozepnete blůzu a sundáte podprsenku. K lepšímu kojení napomáhá častý kontakt kůže na kůži, ten také urychluje přírůstek hmotnosti dítěte. Mějte dítě u sebe, co nejvíce je to možné a dejte mu hodně příležitostí ke kojení (i když nemusí být úspěšné).

Buďte s dítětem co nejvíce v kontaktu kůže na kůži. Při častém kožním kontaktu budete tak moci včas zachytit včasné příznaky hladu. Pokud se dítě pohybuje směrem k prsu, ale usne dříve, než uchopí bradavku do úst nebo po jen dvou sáních, jedná se o pozitivní kroky vpřed, ne o selhání. Nabízejte dítěti prsa často. Kojte dítě v jeho oblíbené pozici, ve vaně, při chůzi, vleže, ve vzpřímené pozici, na zádech, ve spánku, když se probouzí, kdykoliv vypadá, že by mohlo mít zájem o kojení tzn. kdykoliv a kdekoliv. U novorozenců, kteří mají problém s přikládáním k prsu a odmítají čekat na spuštění let-down reflexu je možné těsně předtím než dítě k prsu přiložíte, mléko odstříkat nebo odsát. Dítě tak může dostat okamžitou odměnu po přisátí k prsu.

Pokud dítě aktivně odmítá kojení, tak poté, co začne tolerovat kontakt kůže na kůži, zkuste nenutritivní sání. Nabízejte prso dítěti k nenutritivnímu sání kdykoliv se vám to zdá vhodné – po skončení krmení, kdy dítě není hladové, když jde spát či se právě vzbudí a kdykoliv to potřebuje. Jakmile dítě bude toužit po nenutritivním sání, můžete začít pracovat na nutritivním sání.

Zvolte takovou polohu, aby se dítě celým svým bříškem dotýkalovašeho těla, v polosedě, vleže. V této poloze se podporuje biologické chování novorozence (biologický nurturing) a dojde k zapojení všech tzv. primitivní reflexů, které usnadňují spontánní přisátí. Využijte všech dostupných prostředků k dosažení samopřisátí. Platí zásada, že dítě se samo přisává, nemělo by to být přisátí vedené matkou.

Návod

Jak postupovat u dítěte odmítajícího kojení

Při problémech s kojením je třeba dodržovat dvě základní pravidla:

  1. Nakrmte dítě. Dítě, které dostává adekvátní množství kalorií a výživy bude lépe schopno se naučit kojení. První volbou výživy dítěte, které není kojeno z prsu, je odstříkané mléko vlastní matky, druhou volbou je donorové mléko z mléčné banky a třetí volbou je kojenecká formule.
  2. Udržujte tvorbu mléka. Pokud bude matka udržovat tvorbu mléka dostatečnou frekvencí odsávání, poskytne dítěti vice času, aby se kojení naučilo, a úsilí dítěte bude odměněno větším množstvím mléka.

Obecné tipy pro kojení

  • Vyberte vhodnou polohu při kojení, tak aby bříško dítěte se dotýkalo těla matky.
  • Zkoušejte zpočátku přikládání asi tak 10 minut.
  • Pokud to dítě odmítá, zkraťte dobu. Není dobré zkoušet kojení déle než 10 min – dítě by pak bylo velmi unavené, přikládání bude obtížnější a vzrůstá riziko, že si dítě vytvoří k přikládání averzi.
  • Nepokoušejte se dítě přikládat po velké frustraci (ať už matky nebo dítěte), přestaňte na chvíli, uklidněte dítě nebo poskytněte matce oddych – nechte dítě sát prst, nebo ho položte mezi prsy matky nebo ho dejte pochovat otci.
  • Někdy je užitečné nabídnout dítěti na začátku pokusů o kojení trochu odstříkaného mléka k utišení hladu dítěte, které je pak trpělivější při pokusech o kojení.
  • Pokud se snažíte dítě přiložit a nedaří se to, přičemž dítě je hladové, rychle přejděte na alternativní způsob krmení.
  • Pokud jsou matka i dítě příliš frustrovaní, podejte dítěti celou dávku krmení alternativně, ale pokud máte dojem, že je na to dítě připravené (a matka také), dejte dítěti jen tolik dokrmu, abyste utišily největší hlad a pokračujte v pokusech o kojení z prsu.
  • Pokud se dítě nedaří přiložit nebo nesaje účinně (nebo nevydrží sát více než tři sání i při stlačování prsu, zkuste buď dokrm u prsu nebo přestaňte a nabídněte dítěti trochu dokrmu (odstříkané mléko nebo formule), a poté znovu zkuste kojit z prsu.
  • Pokud je druhý pokus neúspěšný, pak dokončete krmení jakýmkoliv alternativním způsobem který používáte.
  • Pokaždé, když dítě nesaje vůbec nebo nevyprázdní prsa úplně, mléko po kojení odsajte. To pomáhá udržení zásoby mléka a navíc bude k dispozici mléko pro případ, že dítě bude potřebovat dokrmit.
  • Nepokoušejte se dítě vyhladovět s cílem přinutit ho ke kojení. Dítě neodmítá kojení jenom protože nechce a je umíněné. Ignorujte rady typu “ počkejte, až dostane hlad, pak začne s kojením.”
  • Obecně lze říci, že dítě odmítá kojení, protože nemůže být kojeno. Vaším cílem je zjistit, kde je problém a buď ho vyřešit, nebo se snažte udržet tvorbu mléka do doby, než problém vyřešen (např. u nemocných, nedonošených či velmi malých dětí).
  • Udržujte dítě syté a šťastné, např. pokračujte v podávání odstříkaného vlastního mléka matky, donorového mléka z banky, ale postupně přecházejte do pozice na kojení, kontaktu kůže na kůži atd.
  • Udržte tvorbu mléka odstříkáváním či odsáváním.

Návod:

  • Nezkoušejte nutit dítě ke kojení násilím. To nefunguje, naopak to dítě vystresuje a může to vyústit v averzi dítěte k prsům. Jak dítěti půjde kojení lépe a získá kojením více mléka, vzroste jeho důvěra ke kojení a bude mít vice trpělivosti při přikládání k prsu.
  • Noste oblečení, které usnadňuje přístup k prsům. Dítě může ztratit trpělivost i jen za tu chvilku, než si matka rozepne blůzu a sundá podprsenku. Pokud je to možné, ať je matka v teplé místnosti, kde může být vysvlečená od pasu nahoru.
  • Podporujete častý kontakt kůže na kůži. Mějte dítě u sebe, co nejvíce je to možné a dejte mu hodně příležitostí ke kojení (i když nemusí být úspěšné). Buďte s dítětem co nejvíce v kontaktu kůže na kůži, nejprve, když je ospalé po krmení. Tak bude mít dítě příležitost spát a probouzet se šťastně v kontaktu kůže na kůži s matkou a matka bude moci zachytit včasné příznaky hladu.
  • Pokud se dítě pohybuje směrem k prsu, ale usne dříve, než uchopí bradavku do úst nebo po jen dvou sáních, jedná se o pozitivní kroky vpřed, ne o selhání.
  • Nabízejte dítěti prsa často. Kojte dítě v jeho oblíbené pozici, ve vaně, při chůzi, vleže, ve vzpřímené pozici, na zádech, ve spánku, když se probouzí, kdykoliv vypadá, že by mohlo mít zájem o kojení tzn. kdykoliv a kdekoliv.
  • Nepokoušejte se dítě přikládat k prsu, dokud se necítí pohodlně při kontaktu kůže na kůži.
  • Nabízejte příležitosti a předstírejte, že vám odmítání nevadí (což se snadněji řekne, než provede, ale zkuste nedávat najevo frustraci – vaším cílem je nevyvíjet na dítě nátlak).
  • Netlačte na hlavu dítěte, ani ho netlačte k prsu či od něj.
  • Pokud se dítě prsu pustí, nesnažte se ho znovu přiložit hned – jednoduše to zkuste později.
  • Pokud je dítě z nabízení prsu frustrováno, netlačte na něj a jednoduše nechte prsa dostupná (hodně kontaktu kůže na kůži) a nenabízejte mu je. Může pomoci nabízet dítěti hodně kontaktu kůže na kůži, položit ho k prsům, ale nechat na něm, aby se samo rozhodlo, zda a kdy bude pít.
  • Noste dítě v blízkosti u sebe, chovejte ho, mazlete se s ním co nejvíce, věnujte mu hodně pozornosti.
  • Spěte s dítětem. Pokud dítě spí s vámi, budete v lepším kontaktu kůže na kůži a dítě bude mít lepší přístup k prsu. Pokud nemáte dítě ve svojí posteli, dejte si postýlku dítěte vedle svojí nebo do stejné místnosti, ve které spíte, abyste byla schopna rozpoznat rané příznaky hladu, a bylo pro vás kojení v noci snadnější a více se vyspala.
  • Poté, co dítě začne tolerovat kontakt kůže na kůži, zkuste nenutritivní sání.
  • Nabízejte prso dítěti k nenutritivnímu sání kdykoliv se vám to zdá vhodné – po skončení krmení, kdy dítě není hladové, když jde spát či se právě vzbudí a kdykoliv to potřebuje.
  • Jakmile dítě bude toužit po nenutritivním sání, můžete začít pracovat na nutritivním sání.
  • Snažíte se dítě nalákat na prsa, ne je přinutit ke kojení!

Technika “okamžité odměny”

U novorozenců, kteří mají problém s přikládáním k prsu a starších dětí, které odmítají čekat na spuštění let-down reflexu je možné vyzkoušet následující techniky, které je naučí, že kojení je způsob, jakým lze získat mléko:

  • Mléko odstříkejte nebo odsajte, aby došlo ke spuštění let-down reflexu těsně předtím než dítě k prsu přiložíte, takže dítě dostane okamžitou odměnu po přisátí k prsu. Dalším způsobem vyvolání let-down reflexu je uvolnění pomocí masáží.
  • Odstříkané mateřské mléko (pokud ho máte) nebo formuli nakapejte na bradavku těsně před přiložením dítěte. Můžete s tím pokračovat i při kojení: Kápněte mléko do středu horního rtu dítěte; nechte kapku mléka stékat po prsu směrem k hornímu rtu dítěte (v pozici 12 hod, pokud používáte fotbalové držení). Můžete použít kapátko nebo stříkačku,nebo suplementor u prsu.
  • Pokud dítě začne sát, ale přestane, jakmile se tok mléka zpomalí, lze urychlit tok mléka technikou stlačováním prsu.

Kojení na zádech v kontaktu kůže na kůži

Jednou z technik, používanou, aby děti začaly akceptovat kojení z prsu je tzv. metoda znovuzrození, což je ve skutečnosti kojení v poloze vleže na zádech kterou lze provádět i ve vaně. Matka si vleze do vany, plné teplé vody i s dítětem a dítě se položí matce na břicho. Matka dítě hladí a mluví na něj. Může to trvat nějakou dobu, ale dítě by se mělo začít pohybovat směrem k prsu, hledat ho a začít sát. Měla by být přítomna další osoba kvůli bezpečnosti dítěte ve vaně.

Práce s dítětem, které aktivně odmítá kojení

  • Ujistěte se, že odmítavý postoj dítěte ke kojení není způsoben fyzickým problémem. Dítě mohlo být poraněno při porodu a některé polohy mohou být nepříjemné.
  • Má dítě při kojení problém s dýcháním či koordinací sání a polykání?
  • Má dítě přílišný silný dávivý reflex? Nemá závažný reflux? Nemá rozbolavělý krk od odsávání či jiných lékařských zákroků?

To jsou jen některé příklady možných okolností, které interferují s kojením. Někdy dítě agresivně odmítá prs z neznámých důvodů – takové děti nechtějí být chovány a vadí jim přílišná stimulace. I takové děti lze převést nakojení, ale musí se postupovat velmi jemně, aby dítěti bylo u prsu příjemně.

Stádia, kterými tyto děti musí procházet při přechodu ke kojení, jsou:

  • Dítě agresivně odmítá prs.
  • Pláče více, když je chováme, než když jej položíme.
  • Dítě chce být chováno v určitých pozicích
  • Dítě toleruje chování v pozici kolébky.
  • Dítě se pokouší hledat prs.
  • Dítě líže mléko na bradavce.
  • Dítě se pokouší sát.
  • Dítě pije mléko z prsu.
  • Dítě saje dobře a to dokonce ještě před spuštěním let-down reflexu.

Některé děti budou prs ještě vice odmítat, pokud na ně budete příliš tlačit. Může pomoci na chvilku ustoupit a i několik dní se o přikládání nepokoušet a později se pomalu a něžně ke kojení vrátit.

Alternativní způsoby krmení

Dokrmujte některým z alternativních způsobů krmení jako je kádinka, stříkačka, krmení po prstu, lžička, kapátko, suplementor. Pokud dítě nemá problém s přikládáním k prsu, je dobrou pomůckou krmení sondou po prsu nebo suplementor, který mu poskytuje dostatečný tok mléka a zároveň dochází ke stimulaci prsů matky. Při dokrmování povzbuzujte dítě, aby otevřelo zeširoka ústa. Pošimrejte rty dítěte od nosu směrem k bradě a počkejte, dokud dítě ústa neotevře. To ho naučí zeširoka otevírat ústa, což je dobré pro přechod na krmení z prsu.

 

Podívejte se také, jak u kojence rozeznávat známky hladu.

Podněty pro krmení – infografika ke stažení (PDF)

MUDr.Anna Mydlilová
NARLAC-Laktační liga
Thomayerova nemocnice