Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Rady a návody

Edinburské skóre – dotazník, který pomůže posoudit poporodní deprese

Četné studie ukázaly, že poporodní depresí trpí nejméně 10% matek a že mnoho z nich zůstává neléčeno. Tyto matky mohou zvládat péči o dítě i domácnost, ale jejich potěšení ze života je ovlivněno, což může mít dlouhodobé následky na rodinu.

Edinburské skóre slouží k posouzení poporodní deprese. V odborné literatuře se popisuje spojení mezi bolestí při kojení a poporodní depresí. Proto při chronické bolesti při kojení (funkční bolest – allodynii), mohou matky profitovat z pomoci psychologa.

EPDS (Edinburgh Postnatal Depression Scale) bylo vyvinuto na klinice v Livingstonu a Edinburghu. EDPS se skládá z 10 tvrzení. Matka má podtrhnout ze 4 možností odpověď, která nejlépe vyjadřuje její pocity z posledního týdne.

Test většinou vyplní během 5 minut. Matky, které dosáhnou 13 a více bodů, trpí depresivním onemocněním různé závažnosti. Nicméně skóre EPDS nesmí nahradit klinické vyšetření. Diagnóza musí být potvrzena pečlivým klinickým vyšetřením.

Test uvádí, jak se matka cítila v předešlém týdnu a pokud existují pochybnosti, může se test za 2 týdny opakovat. Pomocí testu se nepodaří identifikovat úzkostlivou neurózu, fobii či choroby osobnosti.

 

Pokyny pro používání EPDS

  1. EPDS se vtahuje k tomu, jak se matka vcítila v předešlém týdnu.
  2. Je třeba vyplnit všech 10 položek.
  3. EPDS je nejlépe provést v 2-3 měsíci po porodu, vhodnou příležitostí je také kontrola dítěte v 6 týdnech.
  4. EPDS vyplňuje žena sama. Takže jen ve výjimečných situacích např. žena nerozumí dobře anglicky či má potíže se čtením potřebuje s vyplněním pomoc.
  5. EPDS by měla žena vyplňovat tak, aby nemohla probírat otázky s ostatními, jelikož to ovlivňuje výsledky. Může to vyplnit v nemocnici, ordinaci nebo při návštěvě sestry doma, ale ihned po vyplnění to musí odevzdat.
  6. Bodování jednotlivých položek je v rozsahu 1-3 podle závažnosti. Celkový počet bodů se stanoví sečtením bodů za všech 10 položek.
  7. Součet 13 a více naznačuje, že matka má pravděpodobně depresi a vyžaduje další vyšetření stavu.

 

Online dotazník v angličtině: perinatology.com

Dotazník v češtině (PDF ke stažení)

 

Načasování, příznaky a výskyt psychologických obtíží matek

 

Tabulka Načasování, příznaky a výskyt psychologických obtíží matek ke stažení (PDF)