očkování proti COVID 19 při kojení

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Ostatniočkování proti COVID 19 při kojení
Jana Kurkova zeptal se před 2 roky

Dobry den, prosim o radu, zda ockovani matky proti COVID 19 muze mit negativni vliv na 4 mesicniho kojence (donosenec, plne kojen)-jsem zdravotnik, t.c. na materske dovolene, vzhledem k planovanemu navratu do zamestnani mi bylo nabidnuto ockovani proti COVID 19. Dekuji, JK

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 2 roky

Ačkoli v současné době neexistují žádné klinické údaje o použití vakcín mRNA COVID-19 v období laktace, the Food and Drug Administration (FDA) ponechaly otevřenou možnost podávání vakcíny těhotným i kojícím ženám.
Mnoho kojících žen spadá do kategorií upřednostňovaných pro očkování, jako jsou zdravotničtí pracovníci v první linii. Akademie kojení (ABM) nedoporučuje ukončení kojení u osob očkovaných proti COVID-19. 
Kojící ženy by měli diskutovat o rizicích a výhodách očkování se svým poskytovatelem zdravotní péče v kontextu jejich rizika nákazy COVID-19 a rozvoje závažných onemocnění. 
Další úvahy týkající se použití vakcín COVID-19 u těhotných nebo kojících zdravotnických pracovníku budou poskytnuty, jakmile budou přezkoumány údaje z klinických studií fáze III a  povolení FDA pro nouzové použití.