Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Skin to skin kontakt s otcem po porodu císařským řezem

Skin to skin kontakt bezprostředně po vaginálním porodu je optimální formou péče o donošené zdravé novorozence. I v případech při použití spinální analgezie, může být raný skin to skin kontakt mezi matkou a novorozencem bezprostředně po porodu císařským řezem proveden a stejně tak po celkové anestezií, pokud je matka bdělá a sledována.

Může se však stát, že raný kontakt kůže na kůži mezi ní a jejím novorozencem je z různých důvodů omezen. Řada studií se věnovala porovnání vlivu kontaktu kůže na kůži s otci oproti konvenční péči v dětské postýlce během prvních 2 hodin po porodu. Primárním zjištěním byl pozitivní vliv skin to skin kontaktu s otcem na plačtivé chování novorozenců.

Analýza magnetofonových nahrávek novorozeneckého pláče prokázala, že novorozenci ve skupině kůže na kůži plakali méně, než novorozenci uložení v postýlce (p <0,001). Pláč novorozenců ve skupině s kožním kontaktem se snížil do 15 minut od umístění kůže na kůži s otcem.

Analýza dat pozorování založená na Neonatal Behavioral Assessment Scale (NBAS) ukázala, že skin to skin s otcem mělo také dopad na bdělost dítěte. Tyto děti se staly ospalými do 60 minut po narození, zatímco děti ošetřované v dětské postýlce dosáhly stejného stadia po 110 minutách. Aktivita přisátí byla častější ve skupině novorozenců ve skupině kůže na kůži (p <0,01), stejně jako aktivita sání (p <=0,001) a celková doba bdělosti (p <0,01).

Závěry: Novorozenci ve skupině kůže na kůži s otcem byli klidnější, to znamená, že přestali plakat, zklidnili se a dosáhli ospalého stavu dříve než novorozenci v dětské postýlce. Otec může v tomto důležitém období novorozence usnadnit rozvoj jeho prefeeding chování.

Zdroj: onlinelibrary.wiley.com