Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

V Evropě je nesprávně uváděno na trh až 60 % komerčních kojeneckých potravin

Studie, kterou nedávno zveřejnila WHO pro Evropu, uvádí, že v 28-60 % případů je komerční dětská výživa v Evropě uváděna na trh nesprávně, a to jako vhodná pro kojence mladších 6 měsíců. Studie také zjistila, že mnoho příkrmů pro kojence obsahuje příliš mnoho cukru a soli pro tuto věkovou skupinu.

Pokyny WHO k uvádění kojeneckých potravin na trh

Podle doporučení WHO by kojenci mladší než 6 měsíců měli být výlučně kojeni a neměli by dostávat žádnou jinou stravu ani tekutiny. Jeho globální pokyny k ukončení nevhodné propagace potravin pro kojence a malé děti z roku 2016 výslovně stanoví, že komerční doplňkové potraviny by neměly být inzerovány kojencům mladším 6 měsíců. Mnoho pečovatelů, zejména v zemích s vyššími příjmy, však začíná s doplňkovým krmením dříve a některé země se neřídí radami WHO. 

Průzkum v roce 2016 ukázal, že Evropa má míru kojení jednu z nejnižších na světě. Kojení po dobu 6 měsíců snižuje dětské infekce, jako jsou průjem a respirační onemocnění, a chronická onemocnění, jako je nadváha a cukrovka. Dobrá výživa v kojeneckém a raném dětství zůstává klíčem k zajištění optimálního růstu a vývoje dítěte a ke zlepšení zdraví v pozdějším věku-včetně prevence nadváhy, obezity a nepřenosných nemocí souvisejících se stravou (NCDS).

Vzhledem k obavám, že nevhodná propagace kojenecké výživy by mohla narušit exkluzivní kojení se členské státy v roce 2016 dohodly na některých pokynech pro uvádění těchto potravin na trh. WHO pro Evropu provedla tuto studii, aby pomohla evropským zemím implementovat pokyny poskytnutím přehledu o tom, jaké kojenecké potraviny jsou aktuálně na trhu včetně jejich složení.

 

Studie

WHO pro Evropu shromáždila údaje o 7955 potravinách a nápojích určených kojencům a malým dětem z 516 obchodů ve 4 městech zemí evropského regionu (Vídeň, Rakousko; Sofie, Bulharsko; Budapešť, Maďarsko; a Haifa, Izrael) v období od listopadu 2017 do ledna 2018.

Ve všech 4 městech studie zjistila, že 28 % až 60 % potravin bylo uvedeno na trh jako vhodné pro kojence mladší 6 měsíců, což je v rozporu s doporučením WHO a pokyny Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka, které vysloveně uvádějí, že komerční doplňkové potraviny by neměly být uváděny na trh jako vhodné pro kojence mladších než 6 měsíců.

Studie odhalila, že ve 3 městech poskytovala polovina nebo více produktů více než 30 % kalorií z celkových cukrů. Asi třetina produktů uvedla jako přísadu cukr, koncentrovaný ovocný džus nebo jiná sladidla. Tyto přidané příchutě a cukry by mohly ovlivnit vývoj preferencí chuti dětí tím, že se zvýší jejich obliba na sladší potraviny.

Zdroj: euro.who.int (PDF v angličtině)

 

Odkazy na související články ve strojovém překladu do češtiny: