ABM vydává revidovaný klinický protokol #19: Podpora kojení v prenatálním období
New Rochelle, NY, 4. září 2024 – Akademie medicíny kojení (ABM) vydala revizi svého 19. klinického protokolu „Podpora kojení v prenatálním období“, který byl zveřejněn v roce 2015. V této nové aktualizované verzi je lékařům prenatální medicíny a kojení poskytnuto ještě více doporučení založených na důkazech, která pomáhají jednotlivcům a organizacím obhajovat integraci podpory prenatálního kojení do jejich stávajících systémů. Klikněte zde a přečtěte si celý klinický protokol.
Výchova ke kojení a laktaci by měla být v prenatálním období co nejdříve začleněna do běžné péče. Poskytovatelé zdravotní péče, laktační specialisté, peer podporovatelé a rodiny a partneři mohou přispět k nezbytné podpoře kojení během prenatálního období za pomoci těchto konkrétních doporučení. Aktualizovaný protokol obsahuje nové informace o poradenství v oblasti prenatálního kojení pro těhotné ženy se specifickými zdravotními potížemi a také pokyny o způsobech založených na důkazech, jak toto vzdělávání pacientům nejlépe poskytnout. Je to dokonalý nástroj pro obhajobu zdrojů a programů, které předcházejí problémům s kojením v budoucnu.
„Revidovaný protokol ABM mohou používat poskytovatelé prenatální péče a laktační specialisté k zajištění vhodné výchovy v oblasti kojení a laktace; mohou jej použít ženy jako začátek konverzace se svým poskytovatelem prenatální péče,“ říká Anna Jack, MD IBCLC, autorka revize. „Doufáme také, že tento protokol bude sloužit jako motivace k financování a podpoře výzkumu o tom, které intervence jsou nákladově efektivní nebo efektivnější pro určitou populaci, a pomůže podporovatelům kojení prosazovat integraci těchto intervencí do rutinní prenatální péče v jejich institucích.“
Doporučení:
Kliničtí lékaři nebo jiní zdravotničtí pracovníci by měli diskutovat o kojení při každé prenatální návštěvě. Poradenská témata by měla zahrnovat zdravotní přínosy kojení oproti nekojení, základy kojení (např. fyziologie, polohy při kojení), co očekávat od nemocniční a okamžité poporodní podpory kojení (tj. Baby-Friendly 10 kroků) a rizika zbytečného dokrmování. Měly by být identifikovány lékařské, anatomické a další rizikové faktory problémů s kojením a mělo by být poskytnuto cílené předvídavé vedení. Prenatální poradenství by mělo zahrnovat distribuci strukturovaného vzdělávání o kojení na nízké úrovni gramotnosti a v jazyce preferovaném rodiči. Poradenství by mělo být kulturně citlivé a zaměřené na pacienta, případně včetně rodinných příslušníků. Prenatální podpora může integrovat různé zdravotnické pracovníky (např. lékaře, porodní asistentky, komunitní zdravotníky, laktační poradce a další) a zahrnovat různé modality včetně telekomunikací. Nezbytné je také zlepšit vzdělávání poskytovatelů prenatální péče o kojení. Jsou také přezkoumána další témata související s implementací doporučení pro konkrétní populace.
Témata předporodní konverzace vyžadovaná WHO/UNICEF zahrnují minimálně:
Důležitost kojení včetně diskuse o důležitosti přímého kojení, dle potřeby
Globální doporučení pro kojení včetně:
Výlučné kojení po dobu prvních 6 měsíců
Rizika podávání umělé výživy nebo jiných náhražek mateřského mléka
Kojení je důležité i po 6 měsících, kdy se podávají jiné potraviny
Základy správného techniky kojení
Rozpoznávání podnětů ke krmení
Porodní praktiky
Důležitost okamžitého a trvalého kontaktu kůže na kůži
Důležitost včasného zahájení kojení
Důležitost RI
Podpora sebeúčinnosti při kojení
- Prenatální edukace o kojení je nejúčinnější, pokud podporuje vlastní účinnost a je strukturovaná.
- Vlastní účinnost kojení je definována jako důvěra ve vlastní schopnost kojit a dosahovat vlastních cílů a pozitivně koreluje s délkou kojení a exkluzivitou v různých populacích.
- Poskytovatelé prenatální péče často postrádají školení v poskytování vzdělávání v oblasti kojení, zejména v prenatálních intervencích na podporu sekreční aktivace (laktogeneze fáze II) a zvládání opožděné aktivace sekrece.
- Mezinárodní organizace včetně WHO/UNICEF a ABM mají formální osnovy kojení a cílené klinické pokyny pro poskytovatele zdravotní péče, z nichž většina je k dispozici online a zdarma.
- Kromě toho mohou zdravotničtí pracovníci zvážit začlenění kognitivně-behaviorální terapie, modelů založených na sociálně-kognitivní teorii a teorie kompetencí do poradenství prenatálního kojení, které prokázaly úspěch při zlepšování výsledků kojení.
- Mobilní aplikace prokázaly užitečnost při podpoře školení a intervencí komunitních zdravotnických pracovníků.
- Zdravotnická zařízení by měla usnadňovat a podporovat kojení zaměstnankyň, protože zdravotničtí pracovníci, kteří mají pozitivní osobní zkušenosti s kojením, mohou pacientům poskytnout lepší podporu.
Zapojení otců
- Důkazy ukazují, že zapojení otců/partnerů do prenatální péče a zacílení vzdělávání o kojení na ně má pozitivní vliv na výsledky kojení.
- V některých kulturách a situacích může při podpoře kojení velmi pomoci zapojení klíčového člena rodiny, jiného než otce nebo partnera.
- Dospívajícím může například prospět, když je babička z matčiny strany zahrnuta do propagačních programů.
- Dotazování se pacienta, kdo má největší vliv s ohledem na preference kojenecké výživy, a pokračování v dotazování se na rodinnou a komunitní strukturu pacientů v průběhu prenatální péče může být účinným prostředkem k zajištění podpory.
Vliv komunitní péče
- Je důležité si uvědomit, že ke kojení dochází v širším sociokulturním kontextu.
- Kromě partnerů a rodin ovlivňuje rozhodnutí rodičů o krmení širší podpora na úrovni populace.
- Poskytovatelé by měli rozumět specifickým osobním, finančním a sociokulturním překážkám kojení.
- Podpora kojení na úrovni komunity a prosazování Mezinárodního kodexu marketingu náhražek mateřského mléka ve všech prostředích, včetně ambulantních prenatálních klinik, jsou důležité pro to, aby matky mohly úspěšně kojit.
- Vzdělávací a propagační programy, které se zaměřují na rodinu a podpůrné sítě, jsou nezbytné, kromě programů, které se zaměřují pouze na matky.
- Bylo prokázáno, že integrované zdravotnické služby, jako je Baby-Friendly Community Initiative, zlepšují výsledky kojení.
Kultura kojení
- Kulturní pokora je nezbytná pro pochopení tradic a tabu spojených s kojením, přizpůsobení se kulturním zvyklostem, které usnadňují optimální kojení, a citlivou výchovu o tradicích, které mohou být pro kojení škodlivé.
- Je důležité zajistit, aby rodiče napříč kulturami chápali důležitost výlučného kojení pro růst a vývoj svých dětí.
- Poskytovatelé by si měli být vědomi role osobních kulturních postojů lékaře při interakci s pacienty.
Sdílejte protokol se všemi ve vaší síti, kteří se podílejí na poskytování prenatální péče.