Botox a kojení
Botox je lék vytvořený z bakterií nazývaných Clostridium botulinum. Botox je využíván v mnoha lékařských procedurách, především dermatologii a plastické chirurgii. Botox se používá z mnoha důvodů, od vyhlazení jemných linek a vrásek až po léčbu mozkové obrny, chronických dětských mozkových chorob a nadměrného pocení.
Botox je aplikován přímo do svalu a poté blokuje nervovou aktivitu v této oblasti. Když se žena, která kojí, zajímá o injekce botoxu nebo chce v nich pokračovat z doby před těhotenstvím, je třeba zvážit několik věcí.
Co víme o botoxu při kojení
- V každé injekci je pouze malé množství botulotoxinu.
- Vzhledem k tomu, že lék jde přímo do svalu, v současné době neexistuje žádný důkaz, že se toxin bude pohybovat tělem nebo přecházet do mateřského mléka.
- Použití botoxových injekcí během kojení pravděpodobně nepoškodí dítě.
- Aplikace botoxu při kojení je bezpečné a nevyžadují se žádná zvláštní opatření.
Shrnutí použití během laktace:
- Po intramuskulárním podání se vylučování do mateřského mléka považuje za nepravděpodobné.
- Vzhledem k tomu, že dávky používané v lékařství jsou mnohem nižší než ty, které způsobují onemocnění botulismus, očekává se, že množství požitá kojencem, pokud vůbec nějaké, budou malá a nezpůsobí žádné nepříznivé účinky u kojených dětí.
- Zdá se, že kojení chrání kojence před botulismem. Jedno dítě bylo bezpečně kojeno během mateřského botulismu a v mateřském mléce ani u kojence nebyl zjištěn žádný botulotoxin.
Je nepravděpodobné, že by se botox dostal do mateřského mléka nebo poškodil kojené dítě.
- Některé ženy se rozhodly počkat až 48 hodin, než po injekci poskytnou mateřské mléko, ale neexistují žádné důkazy, které by podporovaly, že to pomáhá snížit již tak nízké riziko pro kojence.