Co způsobuje krev v mateřském mléce
Co způsobuje krev v mateřském mléce?
Mnoho situací může vést ke vzniku krve v mateřském mléce. Nejčastější příčinou je nalití prsou, ragády, nesprávné používání odsávačky, méně často duktální papilom na sliznici mléčného kanálku, který se narušuje při kojení. Cca 15 % žen má krev v MM bez jakákoliv zjevných příčin. Většinou se krev objevuje v prvních 2 týdnech po porodu. Barva může být jasně červená, růžová, kávově/čokoládově hnědá, rezavá, černá nebo olivové zelená. Vzhledem k rezavé barvě se označuje jako sy rezavé trubky. Obvykle bývají postižená obě prsa, častěji se vyskytuje u prvorodiček. Krev obyčejně vymizí po 3-7 dnech bez léčby. Krev dítěti nevadí, nepůsobí žádné potíže, nijak ho neohrožuje a v kojení se může pokračovat. Pokud se krev v MM objevuje déle než 2 týdny po porodu, je nutné vyšetření UZ.
Některé příklady:
Syndrom rezavé trubky
Mateřské mléko, které vypadá červenohnědě, je někdy důsledkem jevu zvaného syndrom rezavé trubky. Typicky se syndrom rezavé trubky vyskytuje během prvních dnů kojení. Jedná se o typ překrvení prsou, který je výsledkem zvýšeného průtoku krve, který doprovází zvýšení produkce mléka. Část této krve může proniknout do mleziva nebo mateřského mléka a změnit jeho barvu. To je zřídka bolestivé a mělo by zmizet po několika dnech.
Ragády
Dalším běžným zdrojem krve v mateřském mléce jsou popraskané bradavky, pokud se dítě špatně přisává. Nutná je oprava techniky kojení.
Cysty v prsu-popraskané cévky
Duktální papilom
Benigní nádor mléčného kanálku, obvykle se nachází v jednom prsu, není hmatný jako bulka.
Rakovina prsu
Ačkoli je vzácná, může někdy způsobit krev v mateřském mléce. Obvykle je to důsledkem výtoku z bradavek a zahrnuje další příznaky, jako je ztluštění prsou nebo hrudky, vyžadující event. UZ vyšetření.
Co dělat, když je krev v mateřském mléce
Například malé množství krve v prvních dnech kojení nevyžadují žádný zásah, omezit kojení je kontraproduktivní a celou situaci může zhoršit.
Pokračovat v kojení. Ve většině případů je bezpečné nebo dokonce užitečné pokračovat v kojení i při přítomnosti krve v MM. To může být někdy známkou zdravotních problémů pro matku, ale není to nebezpečné pro miminka. Problém časem sám odezní.
Počkat, až krev odejde, je nejlepší řešení, když se během prvních dnů kojení objeví jen malé množství. Pokud krev jasně vyplývá z běžných problémů, jako je překrvení nebo syndrom rezavého potrubí, není třeba ještě hledat pomoc. Místo toho se zaměřte na řešení základního problému s kojením – správná vzájemná poloha matky a dítěte k eliminaci konfliktních vektorových sil, lepší proces přisátí.
Pro začátek vyzkoušet různé polohy, dokud nenajdete tu, která je pohodlná pro vás i vaše dítě.
Pokud stále máte potíže s dobrým přisátím, domluvte si schůzku s laktační poradkyní. Uveďte, že jste v mateřském mléce zahlédli krev. Měli byste dostávat cílené rady a také následnou pozornost, abyste se ujistili, že jste v bezpečí a že vaše úsilí o kojení je na správné cestě.