Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Kojenecká výživa pro léčbu funkčních gastrointestinálních poruch: Stanovisko Výboru pro výživu ESPGHAN

Kojenecká výživa pro léčbu funkčních gastrointestinálních poruch: Stanovisko Výboru pro výživu ESPGHAN

Souhrn

Funkční gastrointestinální poruchy (FGID), jako je kojenecká regurgitace, kojenecká kolika a funkční zácpa, jsou běžné a typicky fyziologické jevy v prvních měsících života kojence a vyžadují časté konzultace s pediatry. Různé kojenecké výživy se prodávají za účelem jejich řízení a rodiče je často podávají kojencům před lékařskou konzultací. Důkazy podporující jejich účinnost jsou však omezené a některé mají ve srovnání se standardními přípravky změněné nutriční složení. Tyto produkty by proto měly být používány pouze pod lékařským dohledem a na doporučení lékaře. Marketing a prodej bez předpisu nezajišťují řádné lékařské vedení a dohled.

Cílem tohoto pozičního dokumentu je zhodnotit současné důkazy týkající se bezpečnosti a účinnosti formulí specificky formulovaných pro řešení regurgitace, koliky a zácpy, označovaných jako FGID. Cílem je poskytnout vodítko pro klinický management na základě nejvyšší kvality dostupných důkazů. Bylo provedeno rozsáhlé vyhledávání pomocí Pubmed, MEDLINE, EMBASE a Cochrane Database of Systematic Reviews včetně termínů MESH kojenecká výživa, kolika, zácpa, regurgitace, reflux, palmitát, laktáza, laktóza, hořčík, hydrolyzovaný protein, prebiotika nebo probiotika. Bylo identifikováno a prověřeno 752 dokumentů. Nakonec bylo do příspěvku zařazeno 72 příspěvků. Při absenci důkazů doporučení odrážejí kombinovaný odborný názor autorů.

Konečný konsenzus byl získán několikanásobnou výměnou e-mailů a zasedáními Výboru pro výživu.

(1) U kojených dětí trpících FGID, jako je regurgitace, kolika nebo zácpa, se přechod z kojení na komerční formule nedoporučuje.

(2) Obecně platí, že bez ohledu na to, zda je dítě kojeno nebo krmeno umělou výživou, je důležité ujistit rodiče, že FGID jsou normální a obvykle nevyžadují léčbu nebo přechod na speciální výživu.

(3) Ve specifických případech regurgitace lze zvážit zahuštěné přípravky, často nazývané antirefluxní přípravky.

(4) Používání specializovaných kojeneckých mlék pro kojence s kolikou se nedoporučuje kvůli nedostatku klinických důkazů.

(5) V případě zácpy u kojenců lze ke změkčení stolice zvážit použití umělých mlék obohacených o vysoký β-palmitát a zvýšený obsah hořčíku.

Obecně existují omezené důkazy podporující použití specializovaných vzorců pro FGID. Kojení by nikdy nemělo být přerušeno ve prospěch umělé výživy.

J Pediatr Gastroenterol Nut DOI: 10.1002/jpn3.12240