Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Kojení a COVID-19

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) vydalo následující doporučení pro ženy, u nichž je potvrzeno, že mají COVID-19, nebo které jsou předmětem vyšetřování pro COVID-19 a v současné době kojí.

Toto prozatímní doporučení vychází z toho, co je v současné době známo o  COVID-19 a přenosu dalších virových respiračních infekcí. CDC aktualizuje toto prozatímní doporučení podle potřeby, jakmile budou k dispozici další informace. 

 

Informace o těhotenství a kojení ve vztahu k rizikům spojeným s koronavirem (EN)

Doporučení České neonatologické společnosti ze dne 24.3. 2020 (péče o novorozence a kojení u matky v karanténě a matky SARS-COV-2 pozitivní) – PDF ke stažení (zdroj: www.neonatology.cz)

Mohu kojit, pokud mi diagnostikují COVID-19? Přečtěte si odborné vyjádření UNICEF na našem webu.

 

Přenos COVID-19 mateřským mlékem

O šíření COVID-19 to není moc známo. Předpokládá se, že k šíření z člověka na člověka dochází hlavně prostřednictvím respiračních kapiček, které vznikají, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, podobně jako se šíří chřipka a další dýchací patogeny. V omezených studiích na ženách s COVID-19 a dalšími infekcemi koronaviry, závažným akutním respiračním syndromem (SARS-CoV), nebyl virus detekován v mateřském mléce; nevíme však, zda matky s COVID-19 mohou virus přenášet prostřednictvím mateřského mléka.

 

Pokyny pro kojení CDC pro jiné infekční nemoci

Mateřské mléko poskytuje ochranu před mnoha nemocemi. CDC nemá žádné specifické pokyny pro kojení během infekce podobnými viry, jako je SARS-CoV nebo středovýchodní respirační syndrom (MERS-CoV).

CDC doporučuje, aby matky s chřipkou pokračovaly v kojení nebo krmení vlastním odstříkaným mateřským mlékem, přičemž by měly učinit preventivní opatření, aby se zabránilo šíření viru na dítě.

 

Pokyny pro kojení matek s potvrzeným COVID-19 nebo s vyšetřováním COVID-19

Mateřské mléko je  nejlepším zdrojem výživy. O COVID-19 však není známo mnoho. Rozhodnutí o tom, zda začít nebo pokračovat v kojení, by měla být stanovena matkou ve spolupráci s její rodinou a poskytovateli zdravotní péče. Matka s potvrzeným COVID-19 nebo symptomatickým onemocněním měla učinit všechna možná opatření, aby se zabránilo šíření viru na dítě, včetně mytí rukou před dotykem dítěte a nošení obličejové masky, pokud je to možné, při kojení. 

Pokud se mateřské mléko získává pomocí ruční nebo elektrické odsávací pumpy, měla by si matka před dotykem jakékoli části pumpy nebo lahve umýt ruce a po každém použití dodržovat doporučení pro správné čištění pumpy. 

Pro COVID-19 není k dispozici žádná vakcína ani zvláštní ošetření; péče je podpůrná.

Klinická kritéria CDC pro vyšetřovanou osobu na COVID-19  byla vyvinuta na základě toho, co je známo o COVID-19 a mohou se měnit, jakmile budou k dispozici další informace.

Zdroj: cdc.gov

Další informace týkající se těhotenství a kojení ve vztahu k rizikům koronaviru (EN)