Kojení je otázkou lidských práv dětí i matek
Kojení je otázkou lidských práv dětí i matek a kojení by mělo být chráněno ve prospěch obou skupin, říkají odborníci WHO.
Státy by měly přijmout opatření k zastavení „zavádějící, agresivní a nevhodné“ propagaci marketingu náhrad mateřského mléka.
„Tyto marketingové praktiky často negativně ovlivňují volbu, kdy se ženy rozhodují jak co nejlépe krmit své děti a mohou bránit jak dětem, tak matkám, aby dosáhly mnoha přínosům z kojení pro zdraví“, říkají odborníci.
„To je obzvláště škodlivé, když se společnosti vyrábějící umělou výživu zaměřují na nevyužité trhy v rozvojových zemích, protože ty v rozvinutých zemích jsou již nasycené,“ poznamenávají.
Odborníci na lidská práva poukázali na to, že nástroje, které jsou k dispozici státům k tomu, aby zabránily nevhodným marketingovým postupůmy, nejsou dostatečně využívány.
„Jen málo států přijalo nezbytná přísná, komplexní a vymahatelná právní opatření,“ zdůrazňují odborníci. „Vyzýváme země, aby přijaly taková opatření na ochranu dětí a matek před zavádějícími marketingovými praktikami a plně se přizpůsobily doporučením obsaženým v Mezinárodním kodexu pro uvádění náhrad mateřského mléka a následným příslušným rezolucím WHO. “
Odborníci také varovali, že chybí korporátní odpovědnost za nepříznivé důsledky tohoto zneužívání, a doplňují, že globální průmysl umělé výživy je v současné době v hodnotě 44,8 mld. USD a předpokládá se, že během tří let vzroste na více než 70 mld. USD. Současně míra kojení zůstává stagnující, přičemž pouze jedno ze tří dětí mladších šesti měsíců je celosvětově výhradně kojeno.
WHO odhaduje, že životy více než 820 000 dětí by mohly být každoročně zachráněny, pokud všechny matky sledují doporučení, (http://www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/en/), aby zahájily kojení do jedné hodiny po porodu, pouze kojení během prvních šesti měsíců a pokračovat v kojení, dokud jejich děti nedosáhnou věku dvou let spolu s vhodnými doplňkovými potravinami.
Překážky k dosažení pokroku, které odborníci zdůraznili, zahrnují nedostatek informací od zdravotníků, kulturní a rodinné tradice a stigmatizování kojení žen na veřejných místech a na pracovišti, které vystavují ženy škodlivým genderovým stereotypům nebo tabu o kojení.
Odborníci také zdůrazňují, že omezení autonomie žen při rozhodování o jejich vlastním životě vede k porušování práv žen na zdraví a porušuje důstojnost a tělesnou integritu žen. Státy a další by měly dbát na to, aby nesoudili ženy, které nechtějí nebo nemohou kojit.
Kromě toho, že se zabránilo nevhodnému marketingu, odborníci OSN zdůraznili konkrétní kroky k podpoře a ochraně kojení, jako je placená mateřská dovolená, bezpečné pracoviště pro kojení, odstříkávání a skladování mléka, lepší edukace zdravotníků a zajištění přesných informací, aby se ženy mohly informovaně rozhodovat o optimálních způsobech krmení. Přístup k náhradám mateřského mléka by měl být regulován a cenově dostupný.
„Děti mají právo na nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví,“ říkají. „Důležitou součástí je kojení, po němž pokračují bezpečné a výživné potraviny.
„Vědecké studie důsledně ukazují, že kojené děti i kojící ženy jsou chráněny před nepřenosnými chorobami – obezita, cukrovka, rakovina prsu, vaječníku.
(*) Podívejte se na celé prohlášení: http://www.ohchr.org/EN/NewsEven