Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Mateřské mléko ukazuje příslib léčby COVID-19 a ochrany dětí

Když matky onemocní, mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají kojencům bojovat s konkrétní nemocí. Protilátky pomáhají imunitnímu systému rozpoznávat a ničit patogeny, jako je COVID-19. Mateřské mléko od matek, které se zotavily z COVID-19, obsahují protilátky a některé typy protilátek poskytují silnější ochranu než jiné.

Všechny matky, které se zotavily z COVID-19, měly protilátky pro COVID-19 v mateřském mléce. To je dobrá zpráva, protože otevírá dveře k používání mateřského mléka matek uzdravených z COVID-19 k léčbě nebo prevenci COVID 19 u kojenců. Vysoké byly zejména hladiny speciálního typu protilátek v mléce s názvem sIgA, což je obzvláště dobré v boji proti chorobám, které napadají plicní výstelku, jako je u COVID-19.

Jedna věc byla zajímavá, že imunitní faktory, které reagovaly na COVID-19 byly i v MM matek, které nikdy nebyly infikovány COVID-19. To naznačuje, že mateřské mléko má imunitní vlastnosti, které pomáhají dětem bojovat s přípravkem COVID-19, i když matky nikdy nebyly touto chorobou infikovány.

Teoreticky by mléčné protilátky mohly být čištěny a použity k léčbě dospělých, i když je třeba provést další testování, aby se zjistilo, zda je to možné.

 

Nepřekvapilo nás, že všechny matky, které se zotavily z COVID-19, měly v mateřském mléce protilátky na COVID-19. To je dobrá zpráva, protože to otevírá dveře k používání mateřského mléka od matek po COVIDU 19 u kriticky nemocných novorozenců nebo předcházet závažným onemocněním u zranitelných kojenců.

 

Mléčné protilátky by pravděpodobně nebyly použity k vývoji vakcín. Protilátky z krve uzdravených pacientů se již používají k léčbě COVID-19. Dalším krokem je srovnání účinnosti protilátek v mléce s protilátkami nalezenými v krvi, protože jsou zcela odlišné. Mléko obsahuje mnohem vyšší hladinu sIgA než plazma a sIgA je zvláště užitečný při ochraně plic. Je tedy možné, že mléčné protilátky mohou být při léčbě COVID-19 ještě účinnější než protilátky z plazmy. Mléko také obsahuje mnohem více protilátek než objemově krev, takže bychom mohli potenciálně léčit více lidí s menším počtem darů.

Plánuje se otestovat, jak dobře mléčné protilátky bojují s COVID-19 v buňkách, a pokusit se destilovat mléčné protilátky a použít je jako léčbu.

Zdroj: University of California MERCED