Nové studie zkoumají, jak může COVID-19 ovlivnit mateřské mléko a těhotenství
Vědci na University of California v San Diegu School of Medicine zahajují dvojici studií, které zodpoví kritické otázky týkající se rolí, které může COVID-19 hrát v mateřském mléce a v těhotenství.
Lékařská fakulta University of California v San Diegu a Family Larsson-Rosenquist Foundation (FLRF) spolupracují na zahájení studií v oblasti kojení a mateřského mléka v souvislosti s COVID-19. V rámci většího konsorcia se budou vědci zabývat dvěma kritickými otázkami:
- Přenáší se COVID-19 přes lidské mléko?
- Může mateřské mléko chránit děti před COVID-19?
Již víme, že mateřské mléko má schopnost chránit kojence před nemocemi, jako je průjem a plicní infekce. Naléhavě musíme zjistit, zda se virus nachází v mateřském mléce a objevit složky mateřského mléka s antivirovými vlastnostmi, které by mohly chránit děti před COVID-19.
Ve společném úsilí s jinými laboratořemi pro výzkum lidského mléka vyvíjí MOMI CORE protokoly pro odběr vzorků a testy k určení, zda je virus přítomen v mateřském mléce. Tyto technologie budou k dispozici pro klinické studie plánované v UC San Diego a jinde. Paralelně se se zapojují s virology UC San Diego a specialisty na infekční nemoci, aby prověřili složky mateřského mléka z hlediska jejich potenciálních antivirových vlastností.
Jsou velmi omezené údaje o tom, jak kojení a bioaktiva lidského mléka ovlivňují COVID-19, ale musíme zjistit, jak pomoci zastavit pandemii. V této mimořádné době potřebují zdravotničtí pracovníci spolehlivé informace, aby ochránili praxi kojení a zajistili zdraví kojících matek a jejich dětí.
Těhotenství a COVID-19
Další nová a související studie s vědci na UC San Diego School of Medicine zahrnuje nově zahájené úsilí o prozkoumání krátkodobých a dlouhodobých účinků nového koronaviru v těhotenství a kojení.
Ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče potřebují odpovědi co nejrychleji ohledně účinků COVID-19 během těhotenství. Víme, že těhotné a kojící maminky mají kontrakt COVID-19, ale faktem je, že víme jen velmi málo o jeho krátkodobých a dlouhodobých účincích na vyvíjející se dítě.
K dnešnímu dni existuje jen několik kazuistik o výsledcích těhotenství s infekci tímto novým virem. Avšak předchozí výzkum infekcí dýchacích cest, jako je sezónní chřipka, naznačil, že těhotné ženy jsou obecně vystaveny vyššímu riziku než negravidní ženy kvůli komplikacím z infekce, které mohou zase vést k častějším těhotenským komplikacím, například předčasnému porodu. Navíc vysoká horečka na začátku těhotenství může představovat riziko pro vyvíjející se plod a ženy.
Ženy budou dotazovány telefonicky v průběhu těhotenství a po porodu a budou požádány, aby poskytovaly příslušné zdravotní záznamy od svých poskytovatelů zdravotní péče. Tyto informace budou použity k posouzení průběhu těhotenství a výsledků pro matku i dítě.
Výzkumníci budou také sledovat dětský růst a vývoj prostřednictvím pediatra po dobu nejméně jednoho roku.
Kromě toho budou ženy, které kojí a přicházejí do styku s COVID-19, požádány o vzorky MM.
Zdroj: KALIFORNSKÁ UNIVERZITA – SAN DIEGO