Sebeúčinnost při kojení a postoje kojících žen
Vlastní účinnost kojení matky je definována jako vnímaná důvěra matky ve schopnost kojit své dítě, která umožňuje její rozhodování o kojení a je spojena s delší dobou kojení (Loke & Chan, 2013).
Vyšší skóre BSES (Breastfeeding Self-Efficacy Scale) ukazuje na vyšší úroveň sebevědomí a sebedůvěry při kojení (Ho & McGrath, 2011). Všechny zúčastněné ženy byly dotazovány před a po workshopu o kojení pomocí škály sebeúčinnosti při kojení – zkrácené formy (Dennis, 2003), aby zhodnotila důvěra v kojení. Kromě toho byly shromážděné záznamy o jejich zkušenostech s kojením, aby bylo možné vyhodnotit rady a podporu, které se jim dostalo ohledně problémů, se kterými se setkaly. Postoj ke kojení byl hodnocen pomocí 17 otázek, přičemž vyšší celkové skóre značilo větší znalosti (Ho & McGrath, 2011). V otázkách byla použita Likertova škála s odpověďmi v rozsahu od silně souhlasím (hodnocení 5) po silně nesouhlasím (hodnocení 1). Dotazníky byly zadány bezprostředně před, po a 1 měsíc po tréninku.
Účinnost na matky
Workshopy BFCI (model iniciativ zaměřený na komunitu) pomohly 1540 matkám výrazně zvýšit sebeúčinnost kojení (BSES). Po workshopu došlo k výraznému 10 % zvýšení sebeúčinnosti. Vyšší sebeúčinnost při kojení je spojena s delší dobou kojení a výlučným kojením (EBF) tak, že s každým bodovým zvýšením skóre sebeúčinnosti se zvýší pravděpodobnost udržení kojení o 4–7 % (Fan et al., 2022). Mateřský postoj ke kojení se také zlepšil a udržoval 1 měsíc po intervenci. Tato zjištění jsou významná pro podporu a usnadnění efektivní globální implementace modelu BFCI.
https://doi.org/10.1111/jan.16267